Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Dymisja Cezarego Grabarczyka

Dymisja Cezarego Grabarczyka

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk złożył dymisję, którą przyjęła premier Ewa Kopacz. „Moja rezygnacja leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości. Nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości” – oświadczył C. Grabarczyk. Grabarczyk to były wicemarszałek Sejmu, a także minister infrastruktury w pierwszym gabinecie Donalda Tuska. Kopacz informując, że ministrem sprawiedliwości w jej rządzie będzie Grabarczyk, podkreślała, że to jej „najbliższy współpracownik od trzech lat, wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi, jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo”.
W ubiegłym tygodniu media podały, że Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów. Sam Grabarczyk potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że został „zaproszony przez prokuratora na przesłuchanie” i był przesłuchiwany w charakterze świadka. Grabarczyk w wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu podkreślił, że nie może komentować tej sprawy z uwagi na fakt, iż w toczącym się postępowaniu występuje w charakterze świadka. „Zależy mi na jej szybkim wyjaśnieniu. Nigdy nie wpływałem na decyzje procesowe prokuratorów prowadzących postępowanie. Pierwszy mój kontakt z prokuraturą w niniejszej sprawie nastąpił podczas mojego przesłuchania w dniu 20 kwietnia 2015 r.” – dodał. Po tym, jak Kopacz została kandydatką PO-PSL na nowego szefa rządu, Grabarczyk był wymieniany jako możliwy jej następca na fotelu marszałka Sejmu. Jednocześnie zwracano uwagę na jego aspiracje do objęcia teki ministra sprawiedliwości. Okazało się, że funkcja drugiej osoby w państwie przypadła Radosławowi Sikorskiemu, a Grabarczyk otrzymał tekę ministra sprawiedliwości.
OTO OŚWIADCZENIE C. GRABARCZYKA: W dniu dzisiejszym na ręce Prezesa Rady Ministrów ? Pani Ewy Kopacz ? złożyłem rezygnację z zajmowanego stanowiska Ministra Sprawiedliwości” – napisał w oświadczeniu zamieszczonym w środę na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że premier Kopacz przyjęła dymisję ministra. WP.PL / Andrzej Hulimka Poniżej publikujemy oświadczenie Cezarego Grabarczyka: „Moja rezygnacja leży w interesie Państwa i wymiaru sprawiedliwości. Nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję Ministra Sprawiedliwości, w szczególności, gdy od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego”. „Z uwagi na fakt, iż w toczącym się postępowaniu występuję w charakterze świadka ? nie mogę komentować przedmiotowej sprawy. Zależy mi na jej szybkim wyjaśnieniu”. „Nigdy nie wpływałem na decyzje procesowe Prokuratorów prowadzących postępowanie. Pierwszy mój kontakt z Prokuraturą w niniejszej sprawie nastąpił podczas mojego przesłuchania w dniu 20 kwietnia 2015 r.” „Dziękuję współpracownikom, instytucjom i partnerom społecznym za współpracę. Liczę, że ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która została skierowana do Sejmu, zostanie uchwalona przed końcem kadencji”. C. Grabarczyk jest wiceszefem PO i członkiem zarządu krajowego partii. Funkcję ministra sprawiedliwości pełnił od września.

Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowieniem z dnia 30 kwietnia 2015 r., na wniosek Prezes Rady Ministrów, odwołał Cezarego Grabarczyka ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Sprawiedliwości. Uroczyste wręczenie aktu odwołania nastąpiło podczas spotkania w Belwederze w czwartek wieczorem.
X X X
Jak powiedziała szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, do prezydenta wpłynął wniosek szefowej rządu o powołanie następcy Grabarczyka – Borysa Budki. – Należy się spodziewać, że uzupełnienie składu Rady Ministrów będzie miało miejsce na początku przyszłego tygodnia – dodała. Nowy minister O tym, że to właśnie Borys Budka zastąpi Grabarczyka Ewa Kopacz poinformowała w czasie czwartkowego spotkania z dziennikarzami. Podkreśliła, że postawiła na „staranne wykształcenie prawnicze połączone z praktyką w zawodzie” oraz doświadczenie w działalności publicznej gwarantujące rzetelność w wykonywaniu ważnej funkcji państwowej. – Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie zawodowe jak i młodość – zaznaczyła.

Sprawdź także

Hołd generałów dla RPO

Dr hab. Adam Bodnar został uhonorowany zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym przez Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej. …