Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

W sobotę 30 września 2017 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą. Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań zawierającychpo trzy propozycje odpowiedzi.
Czas na rozwiązanie testu wynosi 150 minut. Pozytywny wynik otrzyma kandydat, który odpowie poprawnie na co najmniej na 100 pytań. Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 21 miastach w Polsce przez 62 komisje egzaminacyjne (22 komisje ds. aplikacji adwokackiej, 27 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 7 komisji ds. przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą).
W skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzi 7 osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.
Wnioski o dopuszczenie do egzaminów złożyło ponad 8 300 osób: na aplikację adwokacką ? ok. 3 000, na aplikację radcowską ? ok. 4 400, na aplikację notarialną ? ok. 700, na aplikację komorniczą ? ok. 220. Zainteresowanie egzaminami jest podobne jak w roku 2016, kiedy do egzaminów przystąpiło 8 398 osób. Egzaminy te zdało 3 460 osób.

Sprawdź także

HFPC o legalnej aborcji

W ostatnim czasie Sejm zajmował się rozpatrzeniem projektów ustaw, które dotyczą dostępu do aborcji. Wszystkie te …