Strona główna / Aktualności / Fake newsy są karane

Fake newsy są karane

Forum Agencji Praw Podstawowych w Wiedniu

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w forum zorganizowanym przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Forum

Tematem dyskusji (zorganizowanej 11.03.2024 r. z Wiednia w formule online) z inicjatywy Agencji były ochrona demokracji i przestrzeni obywatelskiej, a także kwestie dotyczące wolnych, uczciwych wyborów. W tym kontekście omówiono również zjawiska dezinformacji, medialnych manipulacji i fake newsów. Walka z nimi to duże wyzwanie, z którym musi się mierzyć cała Unia Europejska.

– Tematy tu omawiane są niezwykle istotne, zważywszy, że już niebawem odbędą się wybory do Europarlamentu. Propaganda, mowa nienawiści, fake newsy i inne techniki manipulacji są poważnym zagrożeniem dla wolności wyborów i demokracji – mówił minister Adam Bodnar. – Rozwiązaniem jest nie tylko przeciwdziałanie takim zjawiskom, ale także wprowadzanie uregulowań prawnych, które będą zapobiegać im w przestrzeni publicznej – dodał szef resortu sprawiedliwości.

W forum uczestniczyli także Alma Zadić – Minister Sprawiedliwości Republiki Austrii, Matteo Mecacci – Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Massimo Tommasoli z Instytutu na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej (IDEA), a także Anna Walczak – współzałożycielka fundacji Our Rule of Law.

Agencja Praw Podstawowych (FRA) z siedzibą w Wiedniu jest instytucją działającą pod auspicjami UE. Powołana została 1 marca 2007 roku, aby zapewnić instytucjom i państwom członkowskim Unii Europejskiej dostęp do niezależnej pomocy i wiedzy w zakresie praw podstawowych. Działania FRA obejmują ankiety, sprawozdania, pomoc ekspercką organom i państwom członkowskim UE, a także krajom kandydującym do Unii.


Biuro Komunikacji i Promocji
Minsterstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

PAD-aleć został pozwany

Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpocznie się 10 maja cywilny proces, w którym pozwanym jest Prezydent …