Farida będzie zeznawać

Przed poznańskim sądem toczy się proces, jaki wytoczyła Małgorzata Niemen wdowa po artyście poznańskiemu Stowarzyszeniu Brzemienia i jego prezesowi Krzysztofowi Wodniczakowi. Małgorzata Niemen – Wydrzycka żąda przeprosin, zakazu wykorzystywania utworu „Musica Magica” oraz 50 tysięcy rekompensaty za bezprawne wykonanie utworu. W 2009 roku Farida zaśpiewała podczas koncertu piosenkę, którą skomponował dla niej Czesław Niemen na początku lat dziewięćdziesiątych. Rodzina twierdzi, że utwór wykonano bezprawne, Farida i K.Wodniczak powołują się na zarejestrowanie praw we włoskim odpowiedniku ZAiKS.
W czwartek 8 września odbyła się trzecia rozprawa, podczas której zostali przesłuchani dwaj dziennikarze – znawcy twórczości czesława Niemena, oraz Romuald Juliusz Wydrzycki, brat stryjeczny artysty. Dziennikarze zeznali, że utwór „Musica Magica” był wcześniej upubliczniony – już w 1990 roku, podczas koncertów w Warszawie i Cieszynie. Ma to dowodzić, że Krzysztof Wodniczak jako organizator koncertu wykorzystał utwór wcześniej upubliczniony.
– Jestem jego bratem stryjecznym, przez pierwsze sześć lat życia mieszkaliśmy razem. Byliśmy w bardzo bliskich stosunkach – powiedział Romuald Juliusz Wydrzycki. – Farida miała wspaniały głos i była piękną dziewczyną. Pamiętam, kiedyś owiedział mi: „Zaśpiewałem z nią dla niej”. To była jedna z jego wielkich miłości, ale musiał się z tego wycofać…
Sąd wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 10 listopada. Zamierza wówczas przesłuchać piosenkarkę Faridę, która twierdzi, że Niemen skomponował i podarował stworzoną przez siebie muzykę do jej wiersza.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …