Strona główna / Szczypta soli / Geje i les na cmentarzach

Geje i les na cmentarzach

W piątek 25 października w szkołach w całej Polsce odbyła się akcja „Tęczowy Piątek” organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Na ten sam dzień resort edukacji zaplanował jednak zupełnie inne wydarzenie – zachęca do wizyt na cmentarzach. Część młodzieży połączyła oba obchody, odwiedzając na cmentarzach groby wybitnych polskich gejów i lesbijek, a jest ich cała rzesza. Trzeba podziękować MEN, że pomyślała o zmarłych osobach nieheteroseksualnych.

25 października odbywa się kolejna edycja akcji Kampanii Przeciw Homofobii „Tęczowy Piątek”. Jej celem jest okazanie akceptacji i wsparcia młodzieży LGBT. Na znak solidarności z nimi można przyjść do szkoły w tęczowych skarpetkach, powiesić plakat czy zorganizować dyskusję o prawach osób homo- czy transseksualnych. To ważne, bo jak informuje organizacja, w Polsce blisko 70 proc. młodzieży o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej doznaje przemocy. W 26 proc. przypadków dochodzi do niej właśnie w szkole.
Tęczowy piątek”. O co w tym chodzi?

Akcja organizowana w części szkół. Jej forma jest dowolna – zależy od inicjatorów – czyli najczęściej od samych uczniów. Jak mówiła w TOK FM Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii, wpisy w internecie dowodzą, że będzie przyjaźnie i kolorowo.

  • Internauci wymieniają się informacjami, gdzie można zakupić tęczowe skarpetki, tęczową muszkę, więc myślę, że naprawdę będzie kolorowo. Ale też między innymi widziałam, że (uczniowie – red.) planują przygotować gazetki ścienne, pogadanki i w radiowęźle puszczać muzykę zespołów, w których były osoby LGBT, tak jak na przykład Queen czy bardziej współczesnych, takich jak Years&Years – mówiła aktywistka.
    Kampania Przeciw Homofobii alarmuje również, że młodzież LGBT jest w szczególnej sytuacji. 70 procent takich uczniów ma myśli samobójcze, a połowa cierpi na depresję.
  • Dlatego tak ważne jest, żebyśmy my dorośli mówili tym młodym osobom, nie tylko w „Tęczowy Piątek”, ale na co dzień, że są ok, że to, jacy się urodzili, kogo kochają, kogo pragną trzymać za rękę, jest w porządku – podkreślała gościni TOK FM.
    MEN ma własną akcję w tym samym dniu

Przeciwne akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rzeczniczka resortu edukacji, Anna Ostrowska, przypominała, że „wszelkie aktywności dotyczące treści wychowawczych muszą być akceptowane przez rodziców”. – Apelujemy do rodziców, aby byli czujni i patrzyli na to, co się dzieje w szkole. Jeżeli są realizowane treści bez ich zgody, bez ich wiedzy, z którymi oni się nie zgadzają, muszą zainterweniować – mówiła Ostrowska.

Resort zaproponował więc na ten sam dzień, na który przypada „Tęczowy Piątek”, własną akcję pod hasłem „Szkoła pamięta”. Ministerstwo zachęca nauczycieli oraz uczniów do upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń z historii oraz do porządkowania grobów przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. – To ostatni piątek przed 1 listopada i długim weekendem, stąd ta data – odpowiada MEN na pytania o zbieżność dat.
Część szkól pogodziła oba pomysły. Mlodzież udała się na cmentarze, gdzie odwiedzila groby wybitnych polskich gejów i lesbijek.

Sprawdź także

Dawid i Goliat

W dniach 25-26 kwietnia w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja o pozwach typu SLAPP organizowana przez Agorę, …