Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Wolność uniwersytecka

Wolność uniwersytecka

„Gorączka” wokół słów, jakie przed kilkoma dniami padły na Uniwersytecie Warszawskim, przysłania istotę problemu – powiedział we wtorek szef RE Donald Tusk podczas obchodów 100-lecia UAM.. – Kluczowe jest pytanie o to, ile wolności jest na polskich uczelniach – dodał.
Tusk wygłosił we wtorek przemówienie podczas centralnych uroczystości jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Nawiązał do wystąpienia szefa „Liberté” Leszka Jażdżewskiego, które poprzedzało jego przemówienie 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim.
„Kilka dni temu rozpętała się burza po jednej z wypowiedzi na Uniwersytecie Warszawskim, byłem tam świadkiem i uczestnikiem tego zdarzenia. Co ciekawe gorączka polityczna wokół słów, które tam padły, przesłoniła moim zdaniem istotę problemu. Otóż kluczowe pytanie dziś brzmi, ile wolności na polskich uczelniach, po co nam tak naprawdę uniwersytety? Czy uniwersytety (…) mają możliwość realizować w pełni misję organizowania życia publicznego poza wykładami, misje organizowania ludzi o różnych poglądach i udzielania im gościny, aby te różne, nie zawsze pasujące innym poglądy wygłaszać” – mówił Tusk.

Jak wskazał, „bywają takie momenty”, w których uczelnie wyższe to „rdzeń Europy”. „Kiedy uświadamiamy sobie, że uniwersytety to gwarancja wolności, to przestrzeń publiczna bez której tak naprawdę żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać” – powiedział.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-tusk-kluczowe-jest-pytanie-o-to-ile-wolnosci-jest-na-uniwers,nId,2977642#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …