Strona główna / Aktualności / Kogo broni Amnesty International

Kogo broni Amnesty International

Przedstawiamy, za AI, sylwetki osób i organizacji w obronie których można występować podczas tegorocznego XIII Maratony Pisania Listów AI. Aktywiści Amnesty International Poznań serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do kawiarni Gazeta Cafe (ul. 27 Grudnia 3) oraz do squatu Rozbrat (ul. Pułaskiego 21A) na wspólne pisanie listów.
Aleś Bialacki – Białoruś
Obrońca praw człowieka na Białorusi. Został skazany na cztery i pół roku więzienia. Amnesty International uważa, że uwięzienie Alesia Bialackiego ma na celu uniemożliwienie mu dalszej działalności na rzecz obrony praw człowieka, a także uznaje Alesia Bialackiego za więźnia sumienia.
Hussain Salem Mohammed Almerfedi – więzień Guantanamo
Z pochodzenia jest Jemeńczykiem. Od 2003 roku jest przetrzymywany w amerykańskiej bazie marynarki wojennej Guantánamo na Kubie. Nie postawiono mu żadnych zarzutów,ani nie przeprowadzono niezależnego śledztwa.
Pussy Riot – Rosja
Członkinie zespołu z Rosji, zostały skazane 17 sierpnia 2012 roku na dwa lata kolonii karnej za „akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną”. Rosyjskie władze od dawna ograniczają wolność wypowiedzi poprzez utrudnianie korzystania z prawa do zgromadzeń i aresztowanie wpływowych działaczy opozycji.
Gao Zhisheng – Chiny
Jeden z najbardziej cenionych chińskich prawników, działających na rzecz praw człowieka. Aktualnie znajduje się w więzieniu i jest narażony na tortury. Jego rodzina musiała opuścić Chiny z powodu nieustających prześladowań.
Rodziny z ulicy Coastei – Rumunia
17 grudnia 2010 roku około 76 rodzin przymusowo wysiedlono z centrum Kluż-Napoka, miasta na północnym-zachodzie Rumunii. 36 rodzinom nie zaoferowano jakiegokolwiek alternatywnego miejsca zamieszkania. Pozostałe 29 rodzin zbudowało w pobliżu osiedla prowizoryczne domy. Nie mają dostępu do wody, sanitariatów ani elektryczności.
Narges Mohammadi – Iran
Aktywistka działająca na rzecz praw człowieka w Iranie, została skazana na karę sześciu lat pozbawienia wolności. W 2011 roku Narges Mohammadi została skazana za „agitację i konspirację zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu” oraz za „szerzenie propagandy przeciwko systemowi”. Oskarżenia te są związane z jej działalnością na rzecz praw człowieka.
Chiou Ho-shun – Tajwan
W 1989 roku został skazany na karę śmieci w Tajwanie. Egzekucja może nastąpić w każdej chwili. Dowody świadczące o jego winie zostały zdobyte poprzez tortury i wymuszanie zeznań. W 1994 roku dwóch prokuratorów i dziesięciu oficerów policji zajmujących się tą sprawą zostało oskarżonych i skazanych za stosowania tortur w celu wymuszenia zeznań.
Społeczność Bodo – Nigeria
Żyją w Delcie Nigru, gdzie od setek lat utrzymywali się z rybołówstwa i uprawy ziemi. To sielskie życie zmieniło się w wyniku wycieków ropy z rurociągów firmy Shell, do których doszło w 2008 roku. Wycieki spowodowały, że wiele osób żyje w ubóstwie, a skażona ziemia, woda oraz powietrze zagrażają ich zdrowiu.
María Isabel Franco – Gwatemala
Miała 15 lat, gdy została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Od tragicznej śmierci dziewczyny w grudniu 2001 roku, jej matka Rosa walczy o sprawiedliwość, pomimo gróźb, które otrzymuje od nieznanych osób. Jej starania i próby dochodzenia sprawiedliwości spotkały się z obojętnością i biernością ze strony władz Gwatemali.
Azza Hilal Ahmad Suleiman – Egipt
Walczy o sprawiedliwość po tym, jak została zaatakowana przez żołnierzy armii egipskiej. Okrutny atak spowodował u niej złamanie czaszki, a w konsekwencji kłopoty z pamięcią. Mimo złożenia oficjalnej skargi, władze Egiptu nie pociągnęły winnych pobicia Azzy do odpowiedzialności.
Juan Almonte Herrera – Dominikana
28 września 2009 roku został zatrzymany przez policję w drodze do swojego biura w Santo Domingo. Trzy lata po zaginięciu Juana Almonte, władze nie przeprowadziły pełnego dochodzenia w celu ustalenia losu i miejsca pobytu zaginionego. W konsekwencji nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jego zaginięcie.
Girifna – Sudan
Grupa młodych aktywistów i aktywistek z Sudanu, która nawołuje do pokojowego oporu wobec rządu w Sudanie. Od momentu powstania, członkowie i członkinie ruchu są prześladowani przez władze Sudanu, padają ofiarami nieuzasadnionych aresztowań i zatrzymań, są poddawani torturom oraz aktom przemocy seksualnej.
Mieszkańcy miasta Tawarga – Libia
W sierpniu 2011 roku ucierpieli w wyniku ataku opozycyjnych grup zbrojnych z sąsiedniej Misraty. 30 000 mieszkańców i mieszkanek zostało zmuszonych do opuszczenia miasta, które bojownicy spalili, niszcząc zarazem całą infrastrukturę.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …