Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Bliżej cywilizacji

Bliżej cywilizacji

Nie pomogły fochy i grymasy Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości, który widział w podpisaniu Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania przemocy wobec kobiet, zamach na konstytucję i zagrożenie dla tradycyjnych związków kobiet i mężczyzn jakimi jest małżeństwo. Uchwała Rady Ministrów dotycząca podpisania Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to pozytywny krok – ocenia Amnesty International. Przyjęcie uchwały Rady Ministrów dotyczącej podpisania Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oznacza, że Polska w najbliższym czasie podpisze Konwencję oraz rozpocznie proces ratyfikacyjny.
Wyrażając zgodę na podpisanie Konwencji, Rada Ministrów oświadczyła, że jej postanowienia będą stosowane zgodnie z zasadami i przepisami Konstytucji RP. – Polskie władze powinny były o tym zdecydować ponad rok temu. – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International. – Przez ponad półtora roku dyskutowano i obiecywano, ale nie podjęto kroków w celu podpisania tej ważnej Konwencji. Jednak przemoc wobec kobiet i przemoc domowa to nie jest zjawisko marginalne, dlatego polskie władze powinny jemu przeciwdziałać wszelkimi możliwymi narzędziami. Konwencja zdecydowanie do takich narzędzi należy. – uzasadnia Nadażdin.
Ratyfikacja Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wymusi szereg zmian w polskim prawie i polityce. W ocenie Amnesty International zmiany te pozytywnie wpłyną na sytuację w kraju. Konwencja Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została dotychczas podpisana przez 24 państwa, w tym m.in. przez Albanię, Ukrainę, Słowację, Maltę i Wielką Brytanię.

Sprawdź także

Sędzia pozywa System

Publicznych przeprosin i wysokiego zadośćuczynienia domaga się sędzia Igor Tuleya od 11 osób, w tym …