Strona główna / Aktualności / Komisja Wenecka znowu w Polsce

Komisja Wenecka znowu w Polsce

Do Warszawy przybywa z dwudniową wizytą delegacja Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy. Jej członkowie odbędą rozmowy w Sądzie Najwyższym, parlamencie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Kancelarii Premiera. Ich tematem będzie przyjęta w lipcu przez parlament nowa
ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. W skład delegacji wchodzi stojący na jej czele wiceprzewodniczący komisji Fin Kaarlo Tuori, Amerykanka Sarah Cleveland i Belg Jean-Claude Scholsen. Występują oni w roli tzw. sprawozdawców, którzy wezmą udział w pracach nad projektem opinii na temat tej ustawy. Powstanie on na podstawie komentarzy, jakie przygotują oni po powrocie z Polski, a sporządzony zostanie przez sekretariat Komisji Weneckiej. Projekt opinii otrzymają członkowie komisji oraz rządy krajów członkowskich, w tym także Polski.
„TO BEZ ZNACZENIA”
– Sprawa wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest wydarzeniem bez znaczenia – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że brak obiektywizmu komisji i ignorowanie przez nią polskiego prawa nakazuje gremium to traktować „z bardzo znacznym dystansem”. Na briefingu prasowym po posiedzeniu Rady Politycznej PiS Kaczyński był pytany o, planowaną na poniedziałek i wtorek, wizytę Komisji Weneckiej. – Sprawa wizyty Komisji Weneckiej po jej pierwszych orzeczeniach, tylko przypomnę, że one mają wyłącznie doradczy charakter, jest już wydarzeniem bez znaczenia. Bo taki brak obiektywizmu, a przede wszystkim zupełny brak i zupełne ignorowanie polskiego prawa – to słynne stwierdzenie, że przysięga ma wyłącznie charakter ceremonialny – nakazuje traktować tę komisję z bardzo znacznym dystansem – powiedział prezes PiS. – No cóż, będą. Będzie się z nimi rozmawiało – dodał Kaczyński.
Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w ramach prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia zostanie następnie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października. Będzie to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej zajęła się, oprócz Trybunału Konstytucyjnego, także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …