Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Ofiarom totalitaryzmu

Ofiarom totalitaryzmu

6 czerwca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbędzie się uroczystość upamiętniająca adwokatów i aplikantów adwokackich – ofiary zbrodni niemieckiego nazistowskiego totalitaryzmu z lat 1939–1945 oraz ofiary zbrodni sowieckiego totalitaryzmu z lat 1939–1956.

Tego dnia pośmiertnie zostanie przyznana im odznaka „Adwokatura Zasłużonym”.

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, symbolicznie przekaże odznaczenie przedstawicielce pokolenia wojennego, uczestniczce Powstania Warszawskiego, seniorce izby warszawskiej – adw. Annie Sobocińskiej-Lorenc.

Z kolei adw. Andrzej Tomaszek, członek NRA, wygłosi wykład na temat udziału i losów adwokatów i aplikantów adwokackich w II wojnie światowej.

Przyznając tę odznakę Adwokatura Polska chce oddać hołd obywatelom II Rzeczypospolitej różnych narodowości ‒ zarówno znanym, jak i nieznanym z imienia i nazwiska ‒ ofiarom więzień, gett, obozów jenieckich, obozów koncentracyjnych, łagrów, zsyłek i innych miejsc kaźni, egzekucji ulicznych, poległym w Powstaniu Warszawskim i Powstaniu w Getcie Warszawskim oraz na wszystkich frontach II wojny światowej.

  • Obrona wartości ogólnoludzkich, patriotyzm, poczucie odpowiedzialności zawodowej oraz przynależności do narodu i społeczeństwa, afirmowane przez adwokatów i aplikantów adwokackich na co dzień, stały się przyczynkiem do represji wobec całego środowiska ze strony sowieckiego totalitaryzmu. Aby ta ofiara nie została zapomniana przez przyszłe pokolenia adwokatów i aplikantów adwokackich, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło powyższą uchwałę. – czytamy w uzasadnieniu uchwał.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku, na profilu Naczelnej Rady Adwokackiej.

Sprawdź także

Film o mec. E. Wende

„Kozietulskiego 6” – to tytuł filmu dokumentalnego Michała Rogalskiego o adwokacie Edwardzie Wende. Pokaz zamknięty …