Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Państwo winne tragedii

Państwo winne tragedii

Sąd oddalił apelację Skarbu Państwa, który nie zgadzał się z wzięciem odpowiedzialności za katastrofę budowlaną w Chorzowie w 2006 roku – poinformowało Polskie Radio. W wyniku zawalenia hali MTK zginęło 65 osób, uczestniczących w targach gołębi pocztowych.
Sprawa pozwu zbiorowego rodzin ofiar katastrofy budowlanej toczy się od wielu lat. W 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że złożenie pozwu zbiorowego przez rodziny ofiar nie spełnia wymogów formalnych. Potwierdził to kilka miesięcy później sąd apelacyjny.

Bliscy poszkodowanych nie dali jednak za wygraną. W 2015 roku sprawa trafiła przed Sąd Najwyższy, który po skardze kasacyjnej zdecydował, że pozew jednak jest dopuszczalny. Wtedy sprawa wróciła do niższych instancji.
Pozew został złożony przeciwko Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Chorzowie, Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego oraz prezydentowi Chorzowa. Pełnomocnik rodzin ofiar stwierdził, że tragedii można było uniknąć, gdyby nie zaniedbania nadzoru.

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że Skarb Państwa jest odpowiedzialny za tragedię sprzed 13 lat. A to otwiera drogę do ubiegania się przez rodziny ofiar o odszkodowanie.
Skarb Państwa próbował jeszcze odwołać się do Sądu Apelacyjnego, ale ten w środę oddalił wniosek i przyznał ostatecznie rację rodzinom poszkodowanych.

Do tragedii w hali Międzynarodowych Targów Katowickich doszło w styczniu 2006 roku. Podczas wystawy gołębi pocztowych zawalił się dach hali. Zginęło 65 osób, a ponad 100 zostało rannych.

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …