Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Polacy przeciwko rasizmowi

Polacy przeciwko rasizmowi

Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm – mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową. Demonstracje w związku z przypadającym na 21 marca
Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową zaplanowano m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Wrocławiu i Olsztynie. W największej demonstracji, która odbyła się w stolicy według szacunków policji uczestniczyło około 500 osób. Jak poinformowała Komenda Główna Policji (według danych na godzinę 15) zgromadzenia przebiegły bez incydentów.
„Dość rasizmu i faszyzmu!”

W Warszawie demonstracja pod hasłem „Dość rasizmu i faszyzmu!” o godzinie 12 wyruszyła z pl. Zamkowego, skąd uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem na pl. Powstańców Warszawy. Jak zaznaczyli organizatorzy demonstracja ma być wyrazem sprzeciwu wobec „narastającej fali rasizmu i faszyzmu w Polsce”. Demonstranci nieśli ze sobą transparenty z hasłami: „Dość rasizmu i faszyzmu, „Polska biała tylko zimą”, „Zamknąć rząd, otworzyć granice”, „Walka klas, nie narodów”. Kobiety z parasolkami utworzyły napis „Faszyzm stop”.
Uczestnicy mieli ze sobą m.in. flagi partii Razem, Warszawskiego Strajku Kobiet, czerwono-czarne flagi Inicjatywy Pracowniczej oraz flagi Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Słychać było okrzyki: „Warszawa wolna od rasizmu”, „Faszyści precz z naszych ulic”, czy „Solidarność naszą bronią”. Demonstranci przed pomnikiem Adama Mickiewicza na styropianowych tablicach utworzyli napis „Pomnik uchodźcy”.
Jesteśmy tutaj głównie dlatego, że nasze koleżanki i koledzy z zagranicy nie mogą czuć się bezpiecznie na naszym uniwersytecie, którego specyficzna tkanka coraz bardziej zaraża się ostatnimi czasy faszyzmem, (…) coraz częściej są atakowani przez działaczy organizacji faszystowskich, a w Polsce na faszyzm nie ma miejsca – powiedział dziennikarzom Jakub Nowak ze Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego. – Chcemy Polski, w której wszyscy mogą bezpiecznie chodzić po ulicach, bez względu na kolor skóry, na orientację seksualną. Chcemy Polski, w której nie ma miejsca dla tych, którzy chcą odebrać nam nasze prawa, którzy żyją nienawiścią. Chcemy Polski, w której solidarnie, wspólnie żyjemy w spokoju (…) – dodał Maciej Konieczny z Partii Razem. „Polska biała tylko zimą”
W Poznaniu, w manifestacji w centrum miasta wzięło udział ok. 70 osób. Wznoszono m.in. hasła: „Poznań wolny od nacjonalizmu”, „Polska biała tylko zimą”, „Dość przemocy, dość wyzysku”. Zebrani podkreślali, że ?podstawowymi hasłami solidarnych, bezpiecznych i odpowiedzialnych społeczności jest wzajemna tolerancja, otwartość i szacunek dla wielokulturowości i różnorodności obywateli?. W demonstracji wziął udział m.in. imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego i przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP Youssef Chadid. Chadid zwrócił się z apelem, by przerwać ?tę falę nienawiści, która przelewa się w ostatnim czasie przez Polskę?. – Trzeba nauczyć się jak żyć razem, bez dyskryminacji, bez rasizmu. Wy jesteście moją nadzieją, i cieszę się, że w Polsce, że w Poznaniu istnieją też ludzie tolerancyjni – podkreślił. Po demonstracji, zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu pracy dla Żydów przy ul. Królowej Jadwigi.
„Jedna rasa – ludzka rasa”
W manifestacji ?Stop rasizm, stop faszyzm!? w centrum Gdańska przed Fontanną Neptuna, współorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji, uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Demonstrujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Polaku – nadchodzi faszyzm”, „Jedna rasa – ludzka rasa”. Ustawili też na chodniku wykonany ze styropianu biało-czerwony słup graniczny, a przed nim w kilkadziesiąt kartonowych pudeł, na których napisali flamastrami takie słowa jak: faszyzm, komunizm, antysemityzm, nacjonalizm, nienawiść, rasizm, fanatyzm, szowinizm, pogarda. Na zakończenie uczestnicy manifestacji przewrócili czarnymi parasolkami symboliczny mur.
W Szczecinie kilkadziesiąt osób manifestowało na placu Lotników. Uczestnicy protestu trzymali w rękach plakaty z hasłami „Dość rasizmu i faszyzmu”, „Każdy inny wszyscy równi” czy „Precz z faszyzmem”. – Żądamy, żeby polskie prawo wreszcie zaczęło zwalczać rasizm, ksenofobię i polski faszyzm przez pomyłkę nazywany patriotyzmem – powiedział podczas manifestacji Marcin Pliszczyński z Partii Zieloni. Demonstrację współorganizowały m.in. Inicjatywa Polska Szczecin, Lambda Szczecin, Reefuges Szczecin i Partia Zieloni.
21 marca przypada Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez ONZ w 1966 r. Właśnie 21 marca 1960 r. w RPA funkcjonariusze otworzyli ogień do protestujących przeciw apartheidowi, zabijając 69 osób. Tego dnia w miastach Europy odbędą się demonstracje antyrasistowskie, m.in. w Amsterdamie, Barcelonie, Berlinie, Wiedniu, Glasgow, Dublinie, Zurychu, Stambule, Kopenhadze, Nikozji, Londynie, Paryżu i Pradze.
W Polsce demonstracje odbyły się w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Wrocławiu i Olsztynie.
Za PAP i tvn24pl i epoznan.pl

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …