Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Przywrócona oficerska emerytura

Przywrócona oficerska emeryturaSowisło &Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych informuje o prawomocnym wyroku pułkownika Andrzeja Maronde – bohatera operacji Samum – w sprawie o przywrócenie emerytury, która została obniżona na podstawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej” z 2016 roku do wysokości emerytury minimalnej.

Sąd prawomocnie przywrócił emeryturę pułkownikowi Andrzejowi Maronde – uczestnikowi operacji Samum

W dniu 28 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał wyrok, na mocy którego zmienił zaskarżoną decyzję Dyrektora ZER MSWiA i przywrócił Pułkownikowi Andrzejowi Maronde pełne prawo do emerytury, która została obniżona na podstawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej” z 2016 roku do wysokości emerytury minimalnej. Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do przedstawionej przez Kancelarię argumentacji i jednoznacznie stwierdził, że służba Pułkownika Andrzeja Maronde nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa”.

Wyrok sądu jest prawomocny, co oznacza że Pan Pułkownik otrzyma zwaloryzowaną emeryturę wysokości sprzed 1 października 2017 r. oraz wyrównanie za lata 2017-2023.

Pułkownik Andrzej Maronde to wybitny oficer wywiadu zasłużony dla Rzeczypospolitej Polskiej. Był jednym z dwóch polskich oficerów (wraz z Generałem Gromosławem Czempińskim), którzy z narażeniem życia uczestniczyli bezpośrednio na terytorium irackim w słynnej operacji “Samum”, polegającej na ewakuacji z Iraku oficerów amerykańskich służb specjalnych (CIA). Jest też jednym z bohaterów głośnej książki Johna Pomfreta „Pozdrowienia z Warszawy”. (https://www.johnpomfret.com/books-1-books)

Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Pułkownika Andrzeja Maronde jest kolejnym istotnym orzeczeniem w prowadzonych przez Kancelarię sprawach odwołań byłych funkcjonariuszy MSW od decyzji o obniżeniu wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych wydanych przez Dyrektora ZER MSWiA.

Pułkownika Andrzeja Maronde reprezentował adwokat Jan Dudzik i radca prawny Mateusz Niewiński.

Sprawdź także

Wybór Polaka do ETPC

Kadencja sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski – prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka – …