Strona główna / Aktualności / Szczyt NATO w Warszawie

Szczyt NATO w Warszawie

Rozmieszczenie czterech batalionów sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich – to główne ustalenie dwudniowego szczytu NATO w Warszawie. Przewodniczący polskiej delegacji prezydent Andrzej Duda mówił o historycznym znaczeniu obrad. Szczyt zaczął się w piątek po południu na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, a skończył w sobotępóźnym popołudniem. Wzięło w nim udział 61 delegacji z państw NATO, krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Obecni byli m.in. prezydent USA, prezydent Francji, szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Niemiec. W piątek szczyt podjął zapowiadaną decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną części budowanego systemu obrony balistycznej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych. Jak poinformowano, USA będą państwem ramowym batalionu w Polsce, Kanada – na Łotwie, Niemcy – na Litwie, a Wlk. Brytania – w Estonii. W skład batalionowej grupy bojowej, której tzw. państwem ramowym będą USA, wejdą kompanie z Polski, Wielkiej Brytanii (ok. 150 żołnierzy) i Rumunii. Batalion pod wodzą USA ma zostać rozmieszczony w Polsce na początku przyszłego roku ? zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz. W batalionie dowodzonym przez Niemców znajdą się także żołnierze z Francji, Portugalii, Norwegii, Belgii, Holandii i Luksemburga. W pododdziale dowodzonym przez Brytyjczyków będą służyć także Francuzi i Duńczycy. Obama: „NATO wysyła jasny sygnał: będziemy bronić każdego członka Sojuszu”
NIEZADOWOLENIE W.PUTINA
Rosja ostro skrytykowała decyzje szczytu NATO w Warszawie. MSZ w Moskwie mówi o „demonizowaniu” Rosji, a były prezydent ZSRR Gorbaczow o „wypowiedzeniu wojny”. „Sojusz koncentruje swoje siły na tym, by stawić czoła nieistniejącemu zagrożeniu ze wschodu” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie. Zarzuciło ono NATO demonizowanie Rosji. Rosyjski noblista i ostatni przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow zarzucił NATO podżeganie do wojny. Tymczasem minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier bronił decyzji warszawskiego szczytu, między innymi rozlokowania 4 tys. żołnierzy NATO w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Reklama Decyzje te mają być tematem środowego spotkania rady NATO-Rosja w Brukseli.
X X X
Obrady i decyzje na szczycie NATO będą kontynuacją poprzedniego szczytu Sojuszu w Walii, na którym wobec zagrożenia z Rosji postanowiono wzmocnić jego wschodnią flankę – podkreślają najbliżsi doradcy prezydenta Baracka Obamy. Biały Dom potwierdził również trzy główne tematy rozmów Baracka Obamy z Andrzejem Dudą. Prezydenci będą rozmawiać o relacjach dwustronnych, inwestycjach i obawach związanych z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego. W piątek, w pierwszym dniu szczytu w Warszawie, Obama odbędzie kilka spotkań bilateralnych, m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i prezydentem RP Andrzejem Dudą.
„Spotkanie prezydenta Obamy z prezydentem Dudą będzie się koncentrować na stosunkach dwustronnych między USA a Polską, na ważnych inwestycjach, które obie strony poczyniły w tych stosunkach, oraz na innych problemach, włącznie z naszą troską w sprawie toczącego się w Polsce sporu na temat Trybunału Konstytucyjnego”
X X X
W związku ze Szczytem NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca 2016 roku w Prokuraturze Krajowej powstały zespoły prokuratorów do podejmowania odpowiednich działań.
POWOŁANO SPECJALNE ZESPOŁY
Zespół pod przewodnictwem Dyrektora Biura Prezydialnego ? Przemysława Funioka opracował zasady reagowania jednostek prokuratury w przypadku poważnych zdarzeń zaistniałych podczas tego przedsięwzięcia międzynarodowego. W szczególności: zbiorowego zakłócenia porządku publicznego, zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie, katastrofy w ruchu drogowym lub kolejowym. Natomiast zespól pod przewodnictwem Zastępcy Prokuratora Generalnego ? Marka Pasionka został powołany do podejmowania czynności procesowych: w wypadku katastrofy w ruchu lotniczym, zdarzeń związanych z bezprawnym użyciem broni palnej lub ładunku wybuchowego, zdarzeń dotyczących uprowadzenia osób, ataków na organy państwowe dokonanych za pomocą narzędzi teleinformatycznych podczas tego wydarzenia. W warszawskich prokuraturach rejonowych zostały powołane specjalne zespoły prokuratorów, którzy będą prowadzili czynności procesowe w sprawach dotyczących przestępstw popełnionych podczas zbiorowych zakłóceń porządku publicznego oraz przestępstw popełnionych w trakcie zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie w czasie Szczytu NATO w Warszawie. Powołane zostały również zespoły prokuratorów do wykonywania i koordynowania czynności w wypadku katastrofy w ruchu drogowym lub kolejowym. Specjalne zespoły prokuratorów z warszawskich prokuratur okręgowych będą odpowiadały za wykonywanie zadań związanych z ewentualnymi wnioskami o zastosowanie kontroli operacyjnej oraz za wykonywanie zadań związanych z obrotem z zagranicą.
WIĘCEJ PROKURATORóW NA DYŻURACH
Prokuratorzy z Prokuratury Krajowej oraz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie i z podległych jej prokuratur okręgowych i rejonowych, poczynając od dnia dzisiejszego aż do zakończenia Szczytu, będą pełnili stałe, całodobowe dyżury w pracy. Opracowane zostały też procedury działania na wypadek zdarzeń związanych z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez małogabarytowe obiekty latające, w tym bezzałogowe statki powietrzne. Ustalono również specjalne procedury komunikowania się i wspólnego wykonywania zadań z innymi służbami, np. z policją oraz z innymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury. Informacje o wszelkich zdarzeniach i stwierdzonych przestępstwach warszawscy prokuratorzy będą niezwłocznie przekazywali swoim przełożonym oraz Prokuraturze Krajowej.
WZMOŻONA CZUJNOŚĆ W CAŁYM KRAJU
Dodatkowe działania prokuratury w związku ze Szczytem NATO w Warszawie będą podejmowane na terenie całego kraju, a nie tylko w Warszawie. Zagrożenia i zdarzenia przestępcze związane z tym spotkaniem mogą bowiem wystąpić w całej Polsce. Z tego względu we wszystkich jednostkach prokuratury w kraju zwiększona została liczba prokuratorów dyżurujących. Także jednostki spoza Warszawy mają obowiązek bieżącego informowania Prokuratury Krajowej o zaistnieniu poważnych zdarzeniach powodujących konieczność podjęcia czynności przez prokuratora.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …