Strona główna / Aktualności / USA krytycznie o RP

USA krytycznie o RP

Departament Stanu USA ocenił, że ustawa o IPN może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych. Przestrzega, że następstwem jej wprowadzenia może być zachwianie strategicznych relacji Polski. Włącznie z USA i Izraelem. Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto „publicznie i wbrew faktom” przypisuje polskiemu narodowiodpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. W opublikowanym na stronie state.gov oświadczeniu Departament Stanu USA pisze: „Rozumiemy, że stwierdzenie 'polskie obozy zagłady’ jest niedokładne, błędne i bolesne. Obawiamy się jednak, że procedowana ustawa może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych. Nie wolno w żadnym wypadku hamować dyskusji i komentarzy na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata i edukacja to najlepsza metoda walki z niedokładnymi i bolesnymi określeniami”. REKLAMA Departament pisze wprost, że „następstwem wprowadzenia ustawy może być zachwianie strategicznych relacji Polski – włącznie z relacjami z USA i Izraelem”. „Podziały, jakie mogą z tego wyniknąć, mogą przynieść korzyści naszym wrogom. Zachęcamy Polskę do ponownego przeanalizowania ustawy o IPN pod kątem możliwych skutków dla wolności słowa oraz dla naszej zdolności bycia efektywnymi partnerami” – apelują Amerykanie. Wcześniej w polsko-izraelski spór włączyli się amerykańscy kongresmeni, którzy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. Nowelizację ustawy o IPN tymczasem przed godz. 2 w nocy bez poprawek poparł Senat. Za ustawą głosowało 57 senatorów, 23 przeciwko, a dwóch wstrzymało się od głosu O wycofanie przyjętych przez Polskę rozwiązań apelował wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu. W jego ocenie ustawa stanowi próbę „zmieniania historii”. Co innego twierdził polski rząd.
ODPOWIEDŹ POLSKIEGO MSZ
„W związku z oświadczeniem Departamentu Stanu USA z dnia 31 stycznia 2018 roku odnoszącym się do ustawy »O zmianie ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw«, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zapewnia, że uchwalone zmiany nie ograniczają wolności słowa, pełnej swobody prowadzenia badań naukowych i publikacji ich rezultatów, swobody dyskusji historycznych czy działalności artystycznej” ? czytamy w komunikacie, który opublikowano na stronie ministerstwa.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że głównym celem nowelizacji ustawy jest walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście, w tym także pomniejszania odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tej zbrodni” ? czytamy dalej. MSZ podkreśla, że „oskarżanie Narodu Polskiego i Państwa Polskiego o współudział razem z III Rzeszą Niemiecką ? publicznie i wbrew faktom ? w zbrodniach nazistowskich jest niewłaściwe, wprowadzające w błąd i krzywdzące dla ofiar będących obywatelami Polski, zarówno pochodzenia żydowskiego, jak i polskiego”.
W oświadczeniu wyrażono również nadzieję, że prace legislacyjne prowadzone przez polski parlament „pomimo różnic w ocenie wprowadzanych zmian, nie wpłyną na strategiczne partnerstwo Polski ze Stanami Zjednoczonymi”.MSZ

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …