Strona główna / Aktualności / Ustawa o cudzoziemcach w Senacie

Ustawa o cudzoziemcach w Senacie

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaprosiła prawników Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej na posiedzenie w sprawie rozpatrzenia projektu ustawy o cudzoziemcach. Na tym etapie prac organizacje również przedstawią propozycje poprawek do rządowego projektu. Praca nad ustawą o cudzoziemcach w podkomisji i komisji sejmowej została już zakończona.
Sejm 8 listopada 2013 r. uchwalił ustawę o cudzoziemcach. ?Głównym postulatem, jaki chcemy przedstawić podczas prac w Senacie jest wprowadzenie stałego mechanizmu legalizacji pobytu migrantów przebywających na terytorium RP bez zezwolenia.
Chodzi o tych cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce od wielu lat i są zintegrowani z polskim społeczeństwem? mówi Jacek Białas, prawnik Helsińskiej Fundacji. W czasie prac aktywny udział brali prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. W toku prac nad projektem ustawy uwzględniony został szereg szczegółowych propozycji zgłoszonych przez obie organizacje. Jednak sama ustawa nie zmienia zasadniczo modelu polskiej polityki migracyjnej, a ponadto nie wszystkie postulowane i uznane za kluczowe przez HFPC i SIP zmiany zostały przyjęte na posiedzeniach podkomisji m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu detencji dzieci. Nowa ustawa o cudzoziemcach ma wejść w życie 1 maja 2014 r.
Źródło: HFPCz

Sprawdź także

Na granicę powróci prawo

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek spotkał się z osobami, które dbają o przestrzeganie praw człowieka przy …