Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Wykup mieszkań TBS

Wykup mieszkań TBS

Będzie możliwy wykup na własność mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego Takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez posłów projekt zmian w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego jak również ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu. Jeśli projekt zostanie przyjęty wykup zacznie się w przyszłym roku. Takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez PO projekt zmian w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Projekt daje najemcom możliwość wykupu mieszkania wybudowanego z udziałem kredytu z Krajowego Funduszy Mieszkaniowego lub Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowych programów popierania budownictwa mieszkaniowego. Projekt ustawy zakłada, że obecni najemcy będą mogli wykupić wynajmowane mieszkanie po cenie rynkowej pomniejszonej o zwaloryzowany wkład własny,czyli tzw. partycypację. Zwykle wynosiła ona 20 – 30 proc. wartości lokalu.
Zgodę na wykup mieszkania będzie wyrażał właściciel, czyli TBS albo spółdzielnia mieszkaniowa. – Ten projekt to odpowiedź na oczekiwanie społeczne, wyrażane przez najemców TBS od wielu lat – powiedziała uzasadniając projekt poseł sprawozdawca Bożenna Bukiewicz. Poseł Wiesław Szczepański, który też opowiedział się za zmianami,zwrócił jednak uwagę na zapisy, które – jego zdaniem – mogą doprowadzić do nierównego traktowania podmiotów, gdyż w TBS właściciele będą musieli zapłacić za mieszkanie cenę rynkową, podczas gdy w spółdzielniach cena może być nawet trzykrotnie niższa. Wykup mieszkań w towarzystwach budownictwa społecznego i spółdzielniach mógłby się zacząć już wiosną przyszłego roku – powiedział Szczepański.
Źródło: porta l- lex.pl

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …