Strona główna / Aktualności / XIII Maraton Pisania Listów

XIII Maraton Pisania Listów

W dniach 8-9 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju wolontariusze będą pisać listy w weekend 8-9 grudnia, a w szkołach także wcześniej.
W całym kraju wolontariusze będą pisać listy w weekend 8-9 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. W tym roku w trakcie Maratonu będzie można napisać list:
w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi. Będzie można wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia, a także wesprzeć młodych aktywistów i młode aktywistki ruchu Girifna z Sudanu. Sylwetki ofiar bedziemy w tym tygodniu przedstawiać na łamach „poprawnego”.
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia.
Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizowany Maraton Pisania Listów, a przez cały rok AI działa w ramach Pilnych Akcji.
10 grudnia jest datą rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe.
Pisanie listów rozpoczyna się o godz. 12:00 w sobotę i bedzie kontynuowane przez 24 godziny, gdzieniegdzie z krótką nocną przerwą.
Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, wspólnie napisaliśmy 161 090 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad milion apeli! Dołącz do nas także w tym roku. Twój list ma znaczenie.
XXX
Aktywiści Amnesty International Poznań serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do kawiarni Gazeta Cafe (ul. 27 Grudnia 3) oraz do squatu Rozbrat (ul. Pułaskiego 21A) na wspólne pisanie. Będziemy do Waszej dyspozycji przez 24 godziny – od 12:00 w sobotę do 12:00 w niedzielę. Maraton polega na ręcznym pisaniu listów w obronie konkretnych osób lub ich grup, których prawa zostały złamane. Bohaterami tegorocznej edycji będą między innymi: Aleś Bialacki ? białoruski obrońca praw człowieka więziony za swą działalność przez władze, członkinie rosyjskiego zespołu Pussy Riot ? skazane na pobyt w kolonii karnej za wykonanie piosenki przeciwko prezydentowi Putinowi oraz Chiou Ho-shun ? Tajwańczyk przebywający od 1989 r. w celi śmierci. Szczegółowe informacje na temat wszystkich bohaterów oraz wskazówki dotyczące treści i formy listów znajdują się na stronie: http://amnesty.org.pl/index.php?id=273 Idea Maratonu Pisania Listów zrodziła się w Polsce, a sama akcja jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawanych działań Amnesty International. Nasz kraj zawsze dominował w liczbie napisanych listów ? tylko w ubiegłym roku było ich ponad 161 tysięcy, co dało nam pierwsze miejsce na świecie. Z każdym rokiem coraz więcej osób angażuje się w przedsięwzięcie. Według statystyk Amnesty co trzeci prześladowany, którego przypadek jest obiektem naszego zainteresowania, odczuwa poprawę swojego losu. W czasach, kiedy media jawią sie mianem czwartej władzy, rządom wielu państw najzwyczajniej nie opłaca się wizerunkowy cios, jaki może być konsekwencją dalszego łamania praw osób objętych akcją. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy wierzą, że słowami można kruszyć kajdany!

Sprawdź także

Bezprawność neoKRS

NeoKRS łamie europejskie standardy. Europejski Instytut Prawa ELI o konieczności zapewnienia niezależności rad sądownictwa od …