Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / A może starczy krowi…

A może starczy krowi…

Nie dla Dudy złoty łańcuch Orderu Orła Białego. A tak się chłopak cieszył…

Tamara Olszewska , koduj24.pl

Był sobie kiedyś taki łańcuch. Zamówił go sobie Stanisław August z okazji swojej koronacji, a w okresie międzywojennym przyozdabiał prezydenta Ignacego Mościckiego.

To złoty łańcuch Orderu Orła Białego. Składał się on z 24 emaliowanych ogniw, wykonany był ze złota, a w oryginalnym projekcie zawieszony był na nim krzyż orderowy, wysadzany brylantami .

Kiedy jeszcze Senat znajdował się w rękach Zjednoczonej Prawicy wpłynęła doń anonimowa (?) petycja, by łańcuch odtworzyć i by pan Duda mógł nim podkreślać swoją rangę prezydencką.

Wówczas petycję rozpatrzyła senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a swoje wielkie poparcie dla projektu wyraził minister kultury Piotr Gliński oraz komisja heraldyczna działająca w ramach MSWiA.

Według Tomasza Grodzkiego, absurdem jest, by „w czasie, kiedy wiele ważnych rzeczy się dzieje w Polsce, oni zajmują się łańcuchem króla Stasia” i ewentualnie można wrócić do tego pomysłu, ale dopiero po pandemii.

Z kolei szef Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski nie ukrywa, że „jako przewodniczący komisji będę stał na stanowisku, że powinno być to odroczenie na wieczne nigdy.

Andrzej Orzechowski, który jest ekspertem w tej dziedzinie, nie ukrywa, że koszt wykonania tej kopii sięgnąłby wielu milionów złotych. Na sam łańcuch trzeba byłoby zużyć co najmniej kilogram złota o wartości ponad 200 tys. złotych. Na odtworzenie krzyża potrzebnych byłoby natomiast osiem dwukaratowych brylantów po 160 tys. zł za sztukę oraz czterech brylantów trzyipółkaratowych po 300 tys. złotych za sztukę lub więcej. Wyłożony diamentami musiałby być także symbol orła.

Tak więc już po łańcuchu… „Biedactwo, nie dostanie łańcucha…a mu się przecież należny błyskotka, ładniej będzie stoku się prezentował…co za ludzie tak pozbawić Prezydenta złotego łańcucha, niewybaczalne. Mina ze zdjęcia bezcenna”, „Wór pokutny na grzbiet, a nie łańcuch królewski”, czy też „Powinien dostać gorset….może wzmocniłby troszeczkę kręgosłup:))”.

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

guest

Sprawdź także

Nic nie warta konstytucja

Sędzia Krzysztof Dąbkiewicz z Sądu Rejonowego w Toruniu wydał postanowienie o zniszczeniu transparentu z napisem …