Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Dyskryminacja osoby z psem asystujacym

Dyskryminacja osoby z psem asystujacym

W marcu 2016 r. Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie uznał, że odmowa przewiezienia osoby niewidomej posługującej się psem asystującym była naruszeniem dóbr osobistych Justyny Kucińskiej. Wówczas sąd nakazał przeprosić klientkę HFPC i zapłacić 5 tys. złotych na cel społeczny. Mimo uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądu, przewoźnik
nie wykonał wyroku.
Pełnomocnicy klientki skierowali wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej wyroku. Przypomnijmy, że w 2014 r. klientka wracając z Lublina do Warszawy chciała skorzystać z usług prywatnego przewoźnika. Kierowca zakazał wstępu klientce do busa i stwierdził, że wewnętrzny regulamin firmy zabrania przewozu zwierząt (więcej informacji o tej sprawie dostępnych jest tutaj). W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że działanie firmy przewozowej naruszyło godność, wolność osobistą, prawo do swobodnego poruszania się po terytorium kraju i wyboru miejsca pobytu klientki. Ponadto sąd uznał, że postępowanie kierowcy było dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność.
?Przewoźnik nie zaskarżył skutecznie wyroku i nie odpowiedział na nasze wezwania do dobrowolnego wykonania orzeczenia. Wobec tego zostaliśmy zmuszeni do skierowania formalnego wniosku o wszczęcie egzekucji? ? mówi adw. Aleksander Woźnicki z kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k. Na początku września pełnomocnicy Justyny Kucińskiej skierowali wniosek do komornika o rozpoczęcie egzekucji. ?To przykre, że w tej sprawie przewoźnik konsekwentnie ignoruje prawa naszej klientki i mimo wyroku sądu stwierdzającego, że dopuścił się naruszenia dóbr osobistych p. Kucińskiej nie wykonuje wyroku? ? mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. Sprawa jest objęta Programem Antydyskryminacyjnym Artykuł 32 HFPC. Na prośbę HFPC klientkę reprezentują adw. Aleksander Woźnicki i adw. Rafał Karbowniczek z Kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.
Źródło: HFPC

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …