Strona główna / Szczypta soli / Gruszki na wierzbie

Gruszki na wierzbie

Nowy typ przestępstwa stadionowego: zakrywanie twarzy w czasie trwania imprezy sportowej, a także dożywotni zakaz stadionowy dla sprawców przestępstw popełnionych w warunkach recydywy – to niektóre propozycje zmian w polskim prawie przedstawione przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Andrzej Seremet podkreślił, że obowiązujące obecnie przepisy, m.in. ustawa o imprezach masowych, są dobrymi instrumentami, żeby ścigać przestępców, jednak „wydarzenie bydgoskie pokazały potrzebę uściślenia pewnych rozwiązań”.
Ponadto prokurator generalny zaproponował, by zezwolenie na rozegranie meczu wydawały nie, jak obecnie, organa samorządowe, ale administracji rządowej, a organizator meczu, w trakcie którego uporczywie byłoby naruszanie prawo, miał obowiązek jego przerwania. Organizator, który nie dopełniłby tego obowiązku, nie otrzymałby zgody na organizację następnego meczu. Według propozycji Andrzeja Seremeta na wszystkich stadionach, pod warunkiem utraty licencji na organizację imprez, miałby też być zamontowany monitoring spełniający odpowiednie kryteria techniczne.
Prokurator eneralny poparł także projekt uznania za wykroczenie posiadania noży i innych niebezpiecznych przedmiotów. Przypomniał, że jest to rządowa propozycja zawarta w projektach ustaw przygotowywanych przed EURO 2012. Jego zdaniem przyczyni się to do zwalczania tzw. ustawek.
A. Seremet , z zawodu sędzia, jest kolejną ofiarą wirusa parlamentarnego: „obstrukcji legislacyjnej” . Dzieje się coś złego ? to wystarczy znowelizować ustawę.
Setna nowelizacja prawa nic nie da, jeżeli konsekwentnie nie będzie realizowane obecnie obowiązujące przepisy, a wcale nie są one złe. Gdyby tylko policja i prokuratura zechciały je respektować, od dawna na naszych stadionach panowałby ład i porządek.

Sprawdź także

21 mld zł strat NBP

Wstępnie 20 800 024 000 zł, czyli blisko 21 mld zł – taką stratę miał …