Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło realizację pilotażowego projektu systemowego ,,Rozwój kompetencji społecznych osób przygotowujących się do opuszczenia zakładów poprawczych? . Jego główny cel to zwiększenie aktywizacji zawodowej i skuteczna integracja społeczna nieletnich przebywających w zakładach poprawczych. Realizacja projektu polegała na utworzeniu dwóch hosteli z przeznaczeniem dla wychowanków zakładów poprawczych w celu przygotowania ich do samodzielnego życia po opuszczeniu zakładu poprawczego.
Powstały hostele: dla wychowanków Zakładu Poprawczego w Świdnicy ? hostel w Żarowie dla wychowanków Zakładu Poprawczego w Koszalinie ? hostel w Koszalinie. Zgodnie z projektem, hostel przeznaczony jest dla grupy 6-8 nieletnich osób.
W hostelach (w praktyce umiejscowionych w odrębnych budynkach mieszkalnych) odbywa się wdrażanie do życia zgodnego z normami społecznymi, nauka samodzielności, świadomości podejmowanych decyzji i odpowiedzialności. Nieletni przebywający w hostelach uczą się, albo pracują lub odbywają praktyki zawodowe; dodatkowo: uczestniczą w kursach komputerowych, szkoleniach zawodowych z zakresu kompetencji społecznych, kursie językowym, prowadzone są z nimi zajęcia z udziałem doradcy zawodowego, prowadzona jest w stosunku do nich terapia psychologiczna (grupowa i indywidualna), a nadto nieletni korzystają z imprez integracyjnych w środowisku otwartym: basen, kino, muzeum, mecze lokalnych drużyn, gokarty, itp. W związku z pilotażowym charakterem projektu Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło przeprowadzenie badania skuteczności i przydatności takiego projektu hostelowego.
Badanie zostało wykonane w kwietniu i maju 2011 r. i wykazało przydatność instytucji hostelu w procesie usamodzielnienia nieletnich opuszczających zakłady poprawcze.
Sprawdź także
Quo vadis Temido RP
Konferencja naukowa „Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego …