Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Igrzyska Europejskie ocenzurowane

Igrzyska Europejskie ocenzurowane

W najbliższą sobotę, 23 maja 2015 r., Polski Komitet Olimpijski organizuje 17 Piknik Olimpijski z okazji zbliżających się I Igrzysk Europejskich w Azerbejdżanie. Pomimo informacji na stronie, że piknik jest otwarty ?absolutnie dla wszystkich?, organizacje pozarządowe, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, nie dostały pozwolenia na zorganizowanie stoiska informującego o problemach dziennikarzy i działaczy praw człowieka w Azerbejdżanie. “Podczas gdy Polski Komitet Olimpijski świętuje z okazji zbliżających się Igrzysk, azerski reżim Prezydenta Ilhama Aliyeva dopuszcza się coraz poważniejszych naruszeń praw człowieka. W kraju obecnie jest ponad 80 więźniów politycznych? ? mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC. W kraju nie funkcjonują również niezależne media, w grudniu ubiegłego roku zamknięto Radio Wolna Europa i aresztowano znaną dziennikarkę śledczą Khadiję Ismayilovą, która regularnie pisała o masowej korupcji w kraju. Z samą organizacją Igrzysk i budowaniem nowoczesnej infrastruktury wiążą się masowe przesiedlenia ludności Baku.
Pomimo, iż Azerbejdżan jest członkiem Rady Europy, nie przestrzega podstawowych gwarancji wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, takich jak niezależność i niezawisłość sędziów, wolność zrzeszania się i zgromadzeń. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, zrzeszone w kampanii ?Sport for Rights? skupiającej ponad 30 organizacji pozarządowych z Europy, apelują do uczestników Pikniku o zwrócenie uwagi na naruszenia praw człowieka w Azerbejdżanie.
“Prosimy, nie bądźcie obojętni na tragiczną sytuację naszych koleżanek i kolegów z azerskich organizacji prodemokratycznych!? ? napisały organizacje w wydanym dziś liście otwartym. Sponsorami polskiej reprezentacji na Igrzyska w Baku są m.in. Totalizator Sportowy ?Lotto?, Kulczyk Investments, Tauron Polska Energia oraz PKN Orlen.
List otwarty dostępny jest na stronie HFPCz.

Sprawdź także

Syndrom A.Wyszyńskiego

Ponad 60 sędziów Sądu Najwyższego podpisało się pod oświadczeniem wydanym w odpowiedzi na wniosek Prokuratury …