Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Mądry uczy, głupi poucza

Mądry uczy, głupi poucza

Ostatnio przedstawiciele Kościoła dość aktywnie włączają się do oceny strajku nauczycieli i niemal zawsze są krytyczni wobec strajkujących. Wyraźnie pokazują, czyją stronę w tym sporze trzymają. Media donosiły o oburzonym wikariuszu z Ustrzyk Dolnych, który uważa, że nauczycielowi, podobnie jak księdzu, strajkować nie wypada, bo podstawą zawodu jest powołanie, jakże więc „gorsząca jest postawa strajkujących, którzy zdradzili swoją misję dla trzydziestu srebrników”. Pisano o wikariuszu i katechecie z Wrocławia, który nazwał nauczycieli lewakami.

Wielu poruszyły też słowa proboszcza jednej z lubelskich parafii, który do wiernych w kościele powiedział: „strajkujący nauczyciel to nie nauczyciel” i „kiedyś nauczyciel uczył za darmo i oddawał życie za ucznia”
Właśnie na tę wypowiedź proboszcza zareagował na Facebooku ksiądz Łukasz Kachnowicz, duszpasterz akademicki i publicysta z Lublina: „Księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci, tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. Sorry, ale my też mamy powołanie, przede wszystkim powołanie, ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy. Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za „Bóg zapłać” – napisał ks. Kachnowicz.
To rzadki głos, tym bardziej z wielkim szacunkiem należy ocenić uczciwość oraz odwagę księdza Łukasza Kachnowicza. To między innymi tacy duchowni próbują ratować, bardzo już nadszarpnięty, wizerunek kościoła w Polsce.
Facebookowy wpis ojca Leona Knabita, benedyktyna, wieloletniego przeora opactwa w Tyńcu, także obiegł media. Ojciec Knabit pisał: „Przedstawiciele różnych zawodów zgodnie twierdzą, że każdy, kto kocha swoją pracę albo choćby ma poczucie odpowiedzialności za to, co robi, bardzo często pracuje o wiele więcej, niż musi. Nauczyciele nie są tu wyjątkiem. Ja, gdybym był dzisiaj nauczycielem, do strajku bym nie przystąpił. „
Czasami lepiej po prostu jest milczeć

Sprawdź także

„Chamska hołota”

„Kanalie i zdradzieckie mordy” już były, teraz Jarosław Kaczyński użył sformułowania „chamska hołota” w stosunku …