Strona główna / Aktualności / Neo-KRS wychodzi z UE

Neo-KRS wychodzi z UE

Nowa KRS chce zakazu wykonywania wyroków Trybunału w Strasburgu. „Zdrada polskiej racji stanu”

Upolityczniona KRS przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który ma uniemożliwić wykonywanie niektórych wyroków Trybunału w Strasburgu. – Chcecie wyprowadzić Polskę z systemu ochrony praw człowieka. To ruska uchwała – zaprotestowała posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Projekt uchwały o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego w czwartek przed północą rozesłano członkom rady. Jego treść ujawnił w piątek poseł Trzeciej Drogi Tomasz Zimoch, zasiadający w nowej KRS z ramienia Sejmu.

„To niewiarygodne” – pisał w serwisie X, ostrzegając, że projekt jeszcze tego samego dnia może zostać przegłosowany. Szefowa nowej KRS naradzała się w tej sprawie z grupą członków rady. „Dyskusja nad haniebnym projektem w zamkniętym gronie” – relacjonował z siedziby nowej KRS Zimoch. 

Z ujawnionego wniosku wynikało, że nowa KRS chce wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie – a w praktyce stwierdzenie niekonstytucyjności – jednego z przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ta umowa międzynarodowa gwarantuje prawa i wolności obywatelom 47 państw Rady Europy, a nad ich przestrzeganiem czuwa Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Więcej na wyborcza.pl

Sprawdź także

Świadkowie „Pegasusa”

Zespół został powołany w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji …