Nie ulegajmy bezprawiu

Uchwała programowa XXVIII Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Katowicach
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” będzie konsekwentnie podążać drogą do przywrócenia i utrzymania w Rzeczpospolitej Polskiej praworządności. Drogę tę wyznaczyły uchwały poprzednich Zebrań Delegatów.

Nie możemy ustąpić przed bezprawiem. Jesteśmy to winni Polkom i Polakom, naszym dzieciom i wnukom oraz poprzednim pokoleniom, które walczyły o to, aby nasza Ojczyzna była wolna, demokratyczna i praworządna.

Jesteśmy przekonani, że wolna i bezpieczna Polska, to Polska w Unii Europejskiej, silna wartościami tworzącymi fundamenty państwa prawa i opartymi na nich sojuszami.

W ostatnim czasie po raz kolejny odebraliśmy bolesną lekcję, że od ataku na instytucje strzegące demokracji i wolności się zaczyna, a potem wraz z władzą autorytarną może przyjść wojna.

Wiemy, że prawa obywateli mogą być respektowane w pełni jedynie w państwie, w którym sądy są niezależne od władzy politycznej i orzekają w nich niezawiśli sędziowie.

Prawo do niezależnego i prawidłowo obsadzonego sądu ustanowionego ustawą, zgodnie z art 45 Konstytucji i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ma zatem kluczowe znaczenie.

Apelujemy o to, by władza polityczna oraz zależne od niej organy władzy sądowniczej zaprzestały podważania traktatów europejskich, kompetencji europejskich trybunałów i instytucji oraz praw chronionych Europejską Konwencją Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych.

Chcemy należeć do takiej Unii Europejskiej, której fundamentami są solidarność i praworządność.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” będzie się angażować w rozwiązanie jednego z największych problemów, przed którym staje współczesny świat, tj. problemu uchodźców i ich praw, tak na poziomie prawnym, jak i humanitarnym. Będziemy oczekiwać tego samego od Państwa Polskiego i wspólnoty międzynarodowej.

Jesteśmy sędziami polskimi i europejskimi, dlatego współtworzymy silny europejski ruch sędziowski, który będzie skutecznie walczył o zabezpieczenie podstawowych praw i wolności. Pozwoli to na pełniejszą realizację wartości europejskich, zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym.

Nie przywrócimy w Polsce praworządności bez likwidacji izby dyscyplinarnej i zagwarantowania, by sprawy dyscyplinarne sądziły niezależne sądy z niezawisłymi sędziami powołanymi przez legalną KRS.

Walka o praworządność nie skończy się dopóty, dopóki wszyscy bezprawnie zawieszeni sędziowie nie powrócą do pracy. W dalszym ciągu będziemy wspierać i bronić represjonowanych sędziów.

Do chaosu prawnego w naszym kraju walnie przyczyniła się neo-KRS. Organ ten jest źródłem wadliwości powołań sędziowskich.

Konieczne jest wstrzymanie dalszego działania neo-KRS i zablokowanie wyboru członków KRS na niekonstytucyjnych warunkach oraz wprowadzenie rozwiązań zawartych w projekcie Porozumienia dla Praworządności.

Wobec przejęcia przez władzę polityczną kontroli nad TK to na barkach sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, SN i NSA spoczywa ciężar strzeżenia Konstytucji RP i zapisanych w niej praw oraz wolności.

Zwracamy się do wszystkich sędziów, także tych, którzy zdecydowali się na udział w konkursach przed nielegalną neo-KRS, aby włączyli się w dzieło odbudowy praworządności, przywrócenia pewności prawa i zaufania obywateli do Państwa.

Wierzymy, że zwycięży w nich sędziowskie poczucie odpowiedzialności i zadeklarują gotowość powrotu na poprzednio zajmowane stanowiska, ewentualnie startu w nowych, prawidłowych konkursach.

Będziemy z całą mocą dążyć do:

a) naprawienia szkód wyrządzonych w sądownictwie, ukształtowania zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przywrócenia składu Krajowej Rady Sądownictwa do stanu zgodnego z Konstytucją RP w oparciu o projekty przygotowane przez nasze Stowarzyszenie, które jako jedyne pozwalają na wypełnienie warunków wskazanych w orzeczeniach TSUE, ETPCz, SN i NSA;

b) wprowadzenia całościowego, nowoczesnego systemu sądownictwa w Polsce, opartego m.in. na silnym samorządzie sędziowskim, jednolitym stanowisku sędziego, likwidacji delegacji, transparentnych procedurach konkursowych, wysokim poziomie kształcenia kandydatów na sędziów, współpracy z pozostałymi władzami, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności i niezależności od władzy politycznej;

c) wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego oraz udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości a także podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa, zarówno przez działania własne Stowarzyszenia, jak również za pośrednictwem Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA.

Nowy Zarząd Iustitii

XXVIII Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Katowicach wybrało również nowy zarząd.

Małgorzata Stanek, Tomasz Zawiślak, Dorota Zabłudowska, Bartłomiej Przymusiński, Joanna Hetnarowicz – Sikora, Tomasz Marczyński, Arkadiusz Tomczak, Wojciech Buchajczuk i Katarzyna Kałwak.

Za wyjątkiem Katarzyny Kałwak dla pozostałych członków zarządu to jest kolejna kadencja.

Krystian Markiewicz ponownie Prezesem Iustitii

Prezes SSP Iustitia Krystian markiewicz

XXVIII Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Katowicach wybrało sędziego prof. Krystiana Markiewicza na funkcję Prezesa Stowarzyszenia na kolejną kadencję!

Za wyborem głosowało 131 delegatów na 134 wszystkich oddanych głosów.

Obywatelską Honorową Odznakę Iustitii 2022 r. otrzymała sędzia Anna Głowacka

Sędzia Anna Głowacka, z ważnych powodów nie mogła uczestniczyć XXVIII Zwyczajnym Zebraniu Delegatów Iustitii wystosowała podziękowania, które w całości cytujemy:

„Przepraszam wszystkich obecnych, że nie mogę osobiście podziękować za przyznanie mi nagrody.

Powinności względem ukraińskiej rodziny, która z wyboru znajduję się pod moją opieką sprawia, że nie mogę być dziś z Wami. Makar z Odessy, 6 letni autystyczny chłopiec, który do tej pory dzielnie znosił zmianę miejsca pobytu, otoczenia i ludzi, od czwartku czuje się gorzej. Szukanie lekarza dla niego i jego wyczerpanej, przygnębionej mamy, wizyty u lekarza, podtrzymywanie ich na duchu zmusiło mnie do pozostania w Krakowie.

Dziękuję Wielkiej Kapitule za przyznanie Honorowej Odznaki Iustitii 2022.

Odbieram to jako wyróżnienie i uznanie dla mojej postawy i działań w obronie praworządności, jak i udziału w edukacji prawnej obywateli. Tym bardziej doceniam to wyróżnienie, jako iż iustitianką jestem od niedawna. Stałam się jedną z Was, gdy postępowało szybkie i gwałtowne łamanie prawa, niszczenie sądów, oddziaływanie na niezawisłość sędziów. Nie mogłam tego spokojnie obserwować nic nie robiąc. Otwarcie mówiłam, że to barbarzyństwo w czystej postaci, a dzisiaj żeby opisać co zrobiono z sądami i sędziami brakuje mi słów. Nie mogę się z tym ani zgodzić, ani pogodzić. A jak wiadomo razem działa się lepiej, skuteczniej i to jeszcze mając takie doborowe towarzystwo i wzory do naśladowania.

Tak więc stałam się jedną z Was. Zapewniam, że będę dalej postępować tak jak dotychczas. Wszak zdobyłam już doświadczenie we wspólnych działaniach i przedsięwzięciach. W solidarności i jedności siła. Chcę przy tej okazji zwrócić się do Was z przypomnieniem, że są też działania, które musimy podejmować samodzielnie, działania nieraz poprzedzone rozterkami, wątpliwościami, czy zwykłymi ludzkimi obawami. Mam tu na myśli nasze sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. Takie, które winno uwzględniać i wdrażać orzecznictwo europejskich Trybunałów. Tych wszystkich orzeczeń wydawanych w Strasburgu, czy w Luksemburgu, a które jasno wytyczają kierunek naszego funkcjonowania, jako wymiaru sprawiedliwości.

Proszę Was jako sędzia i iustitianka, jako obywatelka – nie zapomnijcie o tym.

W obronie praworządności nie ma kompromisów. A walka o nią trwa, i od nas samych zależy zwycięstwo. Ja w nie wierzę. Nikt nie wymaga od was heroizmu, ale wierności ślubowaniu sędziowskiemu.

Bardzo dziękuję wszystkim obywatelom, którzy na mnie głosowali.

Wręczenie nagród Laureatom Honorowej Odznaki Iustitii 2022

Anna Begier, Agnieszka Buraczewska, Anna Głowacka, Jarosław Łuczaj, Tomasz Klimko, Marta Knotz, Marcin Walasik, Anna Wypych-Knieć, Urszula Żółtak

To sędziowie Laureaci Honorowej Odznaki Iustitia 2022 roku! To m.in. dzięki ich pracy i zaangażowaniu w Polsce wciąż mówi się o wolności i zasadach, a nasz kraj nie zapada się całkiem w autorytaryzmy, chaos i bezprawie!

Informacje o Laureatach i odznace na stronie:

https://www.iustitia.pl/4404-honorowa-odznaka-iustitii-2022-laureaci

Sprawdź także

Bajeczni Adwokaci

NRA otwiera zapisy do akcji, w ramach której adwokatki i adwokaci, aplikantki i aplikanci adwokaccy …