Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Nowy bat na kierowców

Nowy bat na kierowców

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Ma być to sposób na niepokojąco wysoki wskaźnik śmiertelnych potrąceń pieszych. Polska należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych państw Unii Europejskiej pod względem ruchu pieszych. Wśród ofiarwypadków w 2013 roku aż 33 proc. stanowili właśnie oni. Co jednak najbardziej szokuje, zagrożenie czyha na pieszych w terenie zabudowanym. Takie zdarzenia występują tam ponad osiem razy częściej niż poza nim. Paradoksalnie najgroźniejszym miejscem dla pieszego okazuje się przejście. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko słaba jakość infrastruktury drogowej, ale też rozwijanie przez Polaków zbyt wysokich prędkości w terenie zabudowanym. Z tym zjawiskiem postanowili walczyć posłowie, którzy przegłosowali wprowadzenie nowych przepisów.
Zgodnie z nimi kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane od razu przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania.
Na ten sam okres możliwość jazdy utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. By stracić prawo jazdy, wystarczy wieźć o dwóch pasażerów więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym. Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez MSW w dokumencie znalazły się propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju ? m.in. wprowadzenia do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (teraz jest to wykroczeniem), dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwych kar finansowych dla osób prowadzących pod wpływem alkoholu oraz obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. ?alcolocku? dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Sprawdź także

Pushbacki pozostaną

Rzecznik: wyeliminować pushbacki z polskiego prawa. Odpowiedź MSWiA Przepisy pozwalające na zawracanie cudzoziemców, przekraczających polską …