Andrzej Duda podpisał ustawę o sądach. Decyzję skrytykowała Komisja Europejska. O działaniach Andrzeja Dudy poinformował Błażej Spychalski. Paweł Mucha, inny współpracownik prezydenta, stwierdził z kolei, że ustawa „nie narusza” Konstytucji Rzeczpospolitej i… reprezentuje „wartości konstytucyjne”.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta zapewnił również, że nie ma opinii Komisji Europejskiej w sprawie ustawy. „Nie może być stanowiska KE w sprawie ustawy, która była procedowana czy jest w toku prac” – podkreślił Mucha.
Przywołana Komisja Europejska szybko zabrała głos. „Analizujemy ostateczny tekst przepisów noweli ustaw sądowych pod kątem zgodności z prawem UE” – ogłosił Christian Wigand, rzecznik unijnego organu wykonawczego. „Jeśli zajdzie taka potrzeba, Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania” – dodał.
Głos w dyskusji zabrał też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wskazał na zbytnią opieszałość Komisji Europejskiej. „Z całym szacunkiem, ale „ostateczny tekst ustawy” jest znany od 20 grudnia 2019 r.” – napisał na Twitterze.
O tym, że prawnicy analizują ustawę mówił też w sobotę komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders w wywiadzie dla gazety „Le Soir”, największego frankofońskiego dziennika w Belgii. Dodał, że analiza prawna posłuży, jeśli zajdzie taka potrzeba, do wszczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce, które może znaleźć finał w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Polski rząd odrzuca krytykę Komisji. Podkreśla, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencje państw członkowskich. Dodaje, że niektóre regulacje wprowadzane w Polsce istnieją także w systemach prawnych w innych krajach członkowskich i apeluje o równe traktowanie wszystkich państw.