Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Pióro Nadziei dla Leny Khalid

Pióro Nadziei dla Leny Khalid

Nagroda medialna Pióro Nadziei 2023 dla Leny Khalid Amnesty International ogłosiło zwyciężczynię nagrody medialnej Pióro Nadziei. Laureatką nagrody za 2023 rok została blogerka Lena Khalid, znanana Instagramie jako @polkanapustyni. Wyróżniona została także pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.

Tegoroczna zwyciężczyni jest blogerką działającą medialnie przede wszystkim na Instagramie. Na swoim profilu Lena Khalid uzupełnia i komentuje informacje na temat świata arabskiego, opowiada o problemach w regionie i walczy ze stereotypami, mówiąc w sposób obrazowy, rzetelny i przekonujący. W ostatnim roku była szczególnie zaangażowana w objaśnianie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Lena Khalid mówi o innych swoim głosem – i operuje kategoriami praw człowieka. Wybiera sprzeciw wobec dyskryminacji i nierówności. Wybiera solidarność i sojusznictwo z tymi, którzy nie mają szansy na posłuch. Dla Leny Khalid wolność to nie tylko przywilej – to też odpowiedzialność.Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce

Wyróżnienie przyznano Joannie Kuciel-Frydryszak, autorce książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” wydanej w 2023 r. nakładem wydawnictwa „Marginesy”. Jury doceniło autorkę za przedstawianie przemilczanych dotychczas historii w sposób, dzięki któremu docierają one do szerokiej publiczności i rezonują w przestrzeni publicznej, oddając sprawiedliwość minionym pokoleniom, a pokoleniom obecnym – poczucie sprawczości i przekonanie o ważności ich głosu.

W finale nagrody znaleźli się także: Magdalena Chrzczonowicz – redaktorka i wicenaczelna portalu OKO.press, Renata Kijowska – dziennikarka i reporterka „Faktów” TVN oraz fotograf i fotoreporter Maciej Moskwa.

Ogłoszenie wyników Pióra Nadziei 2023, sala pełna gości.
W imieniu Leny Khalid nagrodę odebrała Karolina Bednarz, wyróżnienie dla Joanny Kuciel-Frydryszak odebrała Agnieszka Tatera z wydawnictwa Marginesy.

Gala odbyła się 21 marca o godz. 19:00 w klubie Outriders w Warszawie. Towarzyszyła jej debata z udziałem obecnych finalistek. Dyskusję na temat bezpieczeństwa obrońców_obrończyń praw człowieka poprowadziła Anna Błaszczak-Banasiak. Zapis transmisji z gali oraz debaty można obejrzeć na kanale YouTube Amnesty International w Polsce.

Do tegorocznej edycji Pióra Nadziei wpłynęło 190 zgłoszeń, z których wyłoniono 10 osób nominowanych, a następnie finałową piątkę. Nagrodzone osoby wyłoniło jury w składzie: Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska; Agnieszka Jędrzejczyk – dziennikarka, zwyciężczyni Pióra Nadziei 2022; Hanna Machińska – honorowa członkini Amnesty International; Rafał Milach – fotograf, nominowany do nagrody w 2022 roku.

Nagroda Pióro Nadziei to wyróżnienie dla tych, którzy swoją pracą medialną sprawiają, że prawa człowieka stają się ważne w przestrzeni publicznej. Jury nagradza wysiłek, rzetelność i staranność, a także nowatorskie podejście do przedstawiania tematów i historii. W minionych edycjach Pióro Nadziei otrzymali m.in. Piotr Jacoń, Marek i Tomasz Sekielscy, Justyna Kopińska czy Ewa Ewart. Nagrodą specjalną za całokształt twórczości byli nagradzani m.in. Wojciech Jagielski, Andrzej Poczobut czy Ewa Siedlecka.

Pamiątkowe zdjęcie finalistów, jury nagrody i zarządu Stowarzyszenia Amnesty International.
Gala odbyła się w klubie Outriders w Warszawie. Fot. Przemysław Stefaniak

Sprawdź także

Bajeczni Adwokaci

NRA otwiera zapisy do akcji, w ramach której adwokatki i adwokaci, aplikantki i aplikanci adwokaccy …