Strona główna / Temat Tygodnia / Polexit rozpoczęty

Polexit rozpoczęty

Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Powodem Trybunał Konstytucyjny

Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski – poinformował w środę unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. W opublikowanym uzasadnieniu wyjaśniono, że decyzja jest wynikiem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa państwowego nad unijnym.
Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Powodem Trybunał Konstytucyjny
Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Powodem Trybunał Konstytucyjny Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka

„Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwnaruszeniowej wobec Polski z powodu naruszenia prawa unijnego przez Trybunał Konstytucyjny. Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia. Należy przestrzegać podstaw porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa UE” – napisał na Twitterze Didier Reynders.
KE reaguje na orzeczenia TK. Wszczęto procedurę

W uzasadnieniu opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że uruchomiona wobec Polski procedura dotyczy orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których TK uznał, że niektóre zapisy traktatów unijnych są niezgodne z polską konstytucją.

Podkreślono, że Trybunał Konstytucyjny „wyraźnie zakwestionował prymat prawa unijnego”. Polska ma dwa miesiące, aby odpowiedzieć na wezwanie do usunięcia uchybienia

Sprawdź także

PE „bada” Pegasusa

Komisja ds. Pegasusa w Parlamencie Europejskim rozpoczyna prace Paweł Wroński 19 kwietnia 2022 | 15:39 …