Strona główna / Moja kancelaria / Pozew zbiorowy na kłopoty

Pozew zbiorowy na kłopoty

W ciągu dwóch lat liczba pozwów przeciwko firmom, które źle wykonały mieszkania, wzrosła kilkukrotnie – mówi adwokat Maciej Krotoski. Pozwy ograniczają wysokie koszty, jakie musi ponieść skarżący. Wyjściem mogą być pozwy zbiorowe ? opłaty rozkładają się wtedy na kilka osób. Specjalizuje sie w nich Kancelaria KROTOSKI [adwokaci].
– Wbrew pozorom świadomość prawna społeczeństwa rośnie. Nikt nie odpuści deweloperowi, który obiecał pałac, a daje klucze do szeregowca
– Rzeczywiście przybywa nam spraw związanych z roszczeniami wobec deweloperów w związku z nieprawidłowo wykonanymi mieszkaniami jak i domami. Sprawy te należą do dość trudnych, bowiem łączą elementy kilku gałęzi prawa – cywilnego ,administracyjnego , gospodarczego czy też budowlanego. Jednak, z uwagi na pomoc prawną udzielaną zarówno deweloperom, jak i kupującym znamy taktykę jednej i drugiej strony, co ułatwia nam prowadzenie sporu.
-Gospodarka rynkowa kreuje zupełnie nowe oczekiwania. Kiedyś cieszono się, że w ogóle można dostać mieszkanie, teraz odbiera się mieszkania w towarzystwie fachowców…
– Bardzo ważne by bardzo dokładnie zweryfikować zawieraną umowę i precyzyjnie określić jej warunki. Często bowiem oczekiwania użytkownika znacznie odbiegają od wybudowanego lokalu. Inwestorzy oszczędzają, używają innych materiałów, aniżeli tych które obiecali, oferują niższy standard wykończenia czy nawet zmieniają układ mieszkania. W okresie boomu mieszkaniowego bardzo szybko budowano, co często przekładało się na znacznie gorszą jakość. W jednej z prowadzonych przez nas spraw okazało się, że oddany budynek znacznie odbiega od projektu budowlanego, czego konsekwencją jest konieczność …zalegalizowania samowoli budowlanej.
– Jak uniknąć kłopotów?
-Coraz częściej ludzie korzystają z pomocy profesjonalistów, w zakresie pomocy prawnej ? z adwokatów i radców prawnych, a w zakresie wiedzy technicznej ? z inżynierów. Należy pamiętać, że dobrze sporządzona umowa zabezpiecza nie tylko oczekiwania klienta, ale i gwarantuje mu możliwość łatwiejszego dochodzenia roszczeń. Ważne jest także, aby odbierać mieszkanie, czy domek w towarzystwie fachowca, który od razu znajdzie nieprawidłowości budowlane.
– A jednak dochodzi do procesów i to coraz częściej zbiorowych. Czy w ich przypadku można liczyć na jakiekolwiek przyśpieszenie załatwienia sporu. Niektóre ciągną się przecież latami.
– Niestety, ale procesy budowlane należą do dość długotrwałych. Zazwyczaj, konieczne jest powołanie biegłego, który sporządzi stosowną opinię. Prawdziwych fachowców znających się na prawie budowlanym, czy procesie inwestycyjnym jest stosunkowo mało. Nieraz przygotowana opinia jest niewystarczająca, aby rozstrzygnąć spór. Wtedy koniecznym jest powołanie kolejnego lub innego biegłego, co generuje dalsze oczekiwanie na rozstrzygnięcie. Mimo wszystko rośnie liczba osób, które na drodze sądowej usiłują wyegzekwować od deweloperów usunięcia wad w postaci np. popękanych ścian, niedrożnej kanalizacji czy lejącej się do mieszkania wody. Właściciele mieszkań mogą też żądać obniżenia ceny, a także odstąpić od umowy.
– Jakie jeszcze pułapki czekają na potencjalnych nabywców domu czy mieszkania?
-Przed zakupem mieszkania, trzeba dobrze poznać rynek i deweloperów. Najlepiej poszukać opinii w Internecie, który jest najlepszym źródłem tego typu informacji. Zdarzało się, że ostrzegaliśmy przed podpisaniem umowy z deweloperem, która była skrajnie niekorzystna dla kupującego, a sprzedający nie chciał wprowadzać żadnych zmian. Ponadto powstaje problem odpowiedzialności firm deweloperskich czy budowlanych , które ogłosiły upadłość. W takich przypadkach bardzo trudno jest dochodzić swoich roszczeń (choć w Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem regulacji wprowadzającej ochronę nabywców).
– Ile takich spraw firma KROTOSKI[adwokaci] w tej chwili prowadzi?
– Aktualnie prowadzimy 15 spraw związanych z wadami w wybudowanym lokalu. Choć prowadzimy również rozmowy w sprawie podjęcia się kolejnych (w tym przypadku rozważamy pozew zbiorowy). Rzeczywiście w porównaniu z minionymi latami nastąpił kilkakrotny wzrost takich spraw. Podejmując decyzję o kupnie domu czy mieszkania koniecznie trzeba przeanalizować od kogo kupujemy, łącznie ze sprawdzaniem wypłacalności i kondycji finansowej firmy. Warto zaglądać do Internetu i poczytać co danej firmie sądzę jej klienci, byli nabywcy. Decydując się na inwestycje rzędu kilkuset tysięcy złotych, sugeruję skorzystać z pomocy prawnika, a także doświadczonego inspektora budowlanego by w przyszłości ograniczyć prawdopodobieństwo załamania nerwowego związanego z nowo zakupionym mieszkaniem…

Sprawdź także

Szok dla sędziów

W niedzielę 14 kwietnia w programie „Wstajesz i Wiesz” na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, …