Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Brak jednego podpisu

Brak jednego podpisu

Składam zawiadomienie o możliwości popełnienie przestępstwa przez sędziego Macieja Nawackiego – mówi w TVN24 profesor Jacek Barcik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Sędzia Maciej Nawacki, nie mając wymaganej liczby podpisów i godząc się na to, popełnił przewinienie dyscyplinarne sędziowskie. Moim zdaniem wypełnił także znamiona czynu zabronionego z Kodeksu karnego – powiedział w sobotę we „Wstajesz i weekend” profesor Jacek Barcik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędziego Nawackiego.

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Na liście poparcia dla Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie znajduje się 28 podpisów (w tym jeden złożony przez niego samego). Uwzględniono na niej także sędziów Annę Pałasz, Katarzynę Zabuską, Joannę Urlińską i Krzysztofa Bieńkowskiego, mimo że wycofali – na piśmie – swoje poparcie. W rozmowie z „Faktami” TVN Pałasz i Zabuska tłumaczyły, że zrobiły to, bo miały wątpliwości co do konstytucyjności nowej KRS.
Barcik dowodził, że w przypadku sędziego Nawackiego czworo sędziów we wspólnym oświadczeniu wycofało swoje poparcie dla sędziego 24 stycznia w godzinach przedpołudniowych, czyli jeszcze przed formalnym zgłoszeniem listy poparcia marszałkowi Sejmu. – Więcej, sędzia Nawacki potwierdził pisemnie informacje o wycofaniu podpisów. To oznacza, że zgłaszając marszałkowi Sejmu listy poparcia pan sędzia Nawacki i jego pełnomocnik mogli wiedzieć, pan Nawacki na pewno, że nie ma wymaganej liczby (25-red.) podpisów – podkreślił profesor.

Jak wynika z dokumentu „Zgłoszenie kandydata do KRS”, opublikowanego przez Sejm, listy poparcia zostały złożone przez pełnomocnika Nawackiego w Sekretariacie Marszałka Sejmu 24 stycznia po godzinie 15 (nieczytelny odręczny zapis – 15.30 lub 15.50). Pełnomocnikiem przy zgłaszaniu kandydatury Nawackiego był Michał Lasota – sędzia z Nowego Miasta Lubawskiego, obecnie zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

  • Czyli nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją wycofania podpisów już po formalnym zgłoszeniu tych podpisów, tylko wcześniejszą, wycofania podpisów przed zgłoszeniem formalnego wniosku marszałkowi Sejmu – podkreślił w TVN24 Barcik.
    Całość na stronie tvn24.pl

Sprawdź także

PAD-aleć nie zna prawa

Nie opadają emocje w związku ze zmianami w Prokuraturze Krajowej. Skomentował je w ostrym liście …