Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Słowa i słówka

Słowa i słówka

Nawet krotochwilna rubryka nie może przejść obojętnie nad wizytą Franciszka w Polsce. Widok ubranego w białą tunikę mężczyzny, przekraczającego samotnie bramę obozu śmierci wAuschwitz-Birkenau, zapadnie na długo w pamięci. Papież Franciszek wpisał się do księgi pamiątkowej w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty, podobnie jak w czasie całej wizyty w byłym obozie zagłady, był bardzo oszczędny w słowach – napisał tylko dwa krótkie, ale poruszające zdania. „Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”. Muzeum zamieściło zdjęcie wpisu na Twitterze. Na te słowa nakładają się inne, polskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
?Odmawiam wykonania roll up?u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą?. Mail o takiej treści otrzymała Fundacja LGBT Business Forum w odpowiedzi na przesłany drukarni projekt. Sporu nie udało się polubownie rozwiązać, więc Fundacja złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, a następnie samodzielny wniosek o ukaranie. Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa uznał odmowę pracownika drukarni za wykroczenie z art. 138 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym jeżeli podmiot zawodowo zajmujący się świadczeniem usług umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, to podlega karze grzywny. Sąd nakazał jednocześnie pracownikowi zapłatę grzywny w wysokości 200 zł.
W sprawie interweniował także Rzecznik Praw Obywatelskich, który skierował do policji pismo, wskazujące na zasadność wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec drukarni. Wyrok sądu zainteresował także ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Wydał oświadczenie, w którym czytamy: ? Wyrok nakazowy skazujący Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa wobec pracownika prywatnej drukarni, który z powodu własnych przekonań odmówił przyjęcia zlecenia Fundacji LGBT Business Forum i drukowania materiałów promujących treści homo, bi- i transseksualne, jest niebezpiecznym precedensem. Dlatego właśnie Zbigniew Ziobro, mając na względzie zdrowy rozsądek i konieczność ochrony interesu społecznego i podstawowych wolności obywatelskich, postanowił bliżej przyjrzeć się sprawie, w której skazano przedsiębiorcę odmawiającego wykonania usługi.
Pierwszy w Polsce wyrok wydany w sprawie dotyczącej ochrony osób LGBT w dostępie do usług, może się ? niestety ? wkrótce okazać ostatnim.
Papież Franciszek twierdzi.że milosierdzie Boże i ludzka tolernacja powinny obejmować także ludzi z kręgów LGBT. Minister magister Ziobro wie lepiej.

Sprawdź także

Apel Ludzi Marca 68

To pierwszy apel pokolenia boomersów do zbuntowanych wnuczek i wnuków, od blisko 2 miesięcy w …