Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / To nie będą wolne wybory

To nie będą wolne wybory

Oczekuję prostych, jednoznacznych przepisów, które umożliwią przeprowadzenie uczciwych wyborów – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Ocenił, że na podstawie procedowanej w Senacie ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego „w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów”.

Wybory prezydenckie są zaplanowane na 10 maja, ewentualna druga tura – na 24 maja. Sejm 6 kwietnia uchwalił głosami Prawa i Sprawiedliwości ustawę, zgodnie z którą głosowanie miałoby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. Przeciwko tym rozwiązaniom protestuje opozycja i wielu ekspertów. Ustawą zajmuje się obecnie Senat, który ma czas do 6 maja, by zająć stanowisko.

Przewodniczący PKW: obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak rozmawiał we wtorek z dziennikarzami po posiedzeniu połączonych komisji w Senacie, w którym brał udział.

Podkreślił, że „bez współdziałania organów władzy, organów administracji publicznej rządowej i samorządowej i wreszcie komitetów wyborczych, nie uda się przeprowadzić uczciwych i sprawnych wyborów”.

Był też pytany, czy jego zdaniem na podstawie procedowanych w Senacie przepisów, uda się przeprowadzić wolne wybory.

– Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów – ocenił szef PKW.

Dodał, że PKW „oczekuje prostych, jednoznacznych przepisów, które umożliwią przeprowadzenie uczciwych, sprawnych i przezroczystych wyborów”.

Źródło:tvn24.pl

Sprawdź także

Wybory się nie odbędą

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat, w którym informuje, że nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a …