Najnowsze informacje

Umarł przed procesem

Sąd Okręgowy w Poznaniu z powodu śmierci oskarżonego umorzył sprawę Władysława Ł., jednego z dowódców LWP, które w 1970 roku stłumiło protest robotników na Wybrzeżu. Procesu wcześniej nie udało się rozpocząć z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego. Rozprawy kilkakrotnie były odraczane.

Wątek sprawy Władysława Ł. został wyłączony z procesu przed stołecznym sądem, gdzie odpowiadają oskarżeni o stłumienie protestów na Wybrzeżu. Użyto wówczas wojska, które nie zawahało się strzelać do robotników.
Protestowano, przypomnijmy przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności. Podczas brutalnej pacyfikacji przez wojsko i milicję zginęły 44 osoby . Ku ich czci postawiono słynny gdański pomnik ?Trzech Krzyży?.
Sprawę Władysława Ł. przekazano do Poznania, ponieważ 77-letni oskarżony zamieszkał u córki w tym mieście. Razem z innymi osobami z centralnych organów wojska MO i ówczesnych władz partyjnych – między innymi generałem Wojciechem Jaruzelskim – został oskarżony o „sprawstwo kierownicze” masakry na Wybrzeżu.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …