Strona główna / Aktualności / Umierali na oczach SG

Umierali na oczach SG

Dyspozytor: „Niech pani zabezpieczy tego pacjenta, ja tak naprawdę więcej nic nie mogę zrobić”. Lekarka zaczyna krzyczeć: „A ja mam tutaj dwoje ludzi w hipotermii, bez kontaktu i bardzo proszę, żeby ktoś ze służb ratunkowych się pojawił!„. Tak wyglądała interwencja na bagnach Siemianówki, po której Straż Graniczna bezpodstawnie oskarżyła aktywistów o utrudnianie i opóźnianie akcji ratunkowej trzech Afgańczyków.

Na nagraniach utrwalone są liczne rozmowy aktywistów z Centrum Powiadamiania Ratunkowego i strażą pożarną. Aktywistka do dyspozytora: – Wysłaliśmy państwu wszystkie namiary.

I przekazuje do telefonu lekarkę.

Pierwszy dyspozytor mówi: – Dobrze, to niech po prostu pani zabezpieczy tego pacjenta, ja tak naprawdę więcej nic nie mogę zrobić.

Lekarka Paulina Bownik z niedowierzaniem powtarza jego słowa, po czym podnosi głos: – A ja mam tutaj dwoje ludzi w hipotermii, bez kontaktu i bardzo proszę, żeby ktoś ze służb ratunkowych się tu pojawił!

Dyspozytor tłumaczy, że trzeba zabezpieczyć pacjenta, bo „ja jako ratownik medyczny nie wejdę w las i nie będę was szukał, tak?”.

Aktywistka relacjonuje do telefonu: – Znaleźliśmy trzy osoby, jedna osoba w głębokiej hipotermii, dwie osoby ledwo żyją, czekamy na służby, aż przyjadą i ich zabiorą. I cały czas na nie czekamy, i ciągle ich nie ma.(….)

W obliczu takich twardych dowodów Grupa Granica żąda poniesienia odpowiedzialności przez Straż Graniczną za niezgodne z prawdą zarzuty wobec aktywistów i aktywistek, w tym w szczególności za naruszanie dobrego imienia Pauliny Bownik, lekarki udzielającej pomocy humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim. Więcej na wyborcza.pl

Sprawdź także

Laur AI dla A.Jędrzejczyk

Nagrodę medialną Amnesty International – Pióro Nadziei za rok 2022 otrzymała Agnieszka Jędrzejczyk, dziennikarka OKO.press, …