Strona główna / Szczypta soli / Zapomniano o obrożach

Zapomniano o obrożach

W Ministerstwie Sprawiedliwości został przygotowany projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw, który przewiduje, że sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji w zakładzie psychiatrycznym, sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, w tym pedofilów, jeśli po odbyciu kary nadal będą zagrażać bezpieczeństwu i interesom obywateli. Zapomniano o środkach dozoru elektronicznego ? jednego z podstawowych narzędzi probacji. Zgodnie z wieloletnią tradycja resort sprawiedliwości zamiast przejrzeć dotychczasowe prawo stanowi nowe. Nie wiem czy fakt umieszczania ludzi kończących odbywanie kary pozbawienia wolności za szczególnie drastyczne przestępstwa w zakładach psychiatrycznych, spodoba się międzynarodowym organizacjom humanitarnym. Może prościej byłoby jednak przyjrzeć się środkom probacyjnym i je zmodyfikować.
Nie wiem czy naprawdę sprawcy drobnych przestępstw muszą nosić ( gdy już warunkowo opuszcza mury więzienia) tzw. obroże elektroniczne,byłoby jednak wskazane, aby sprawy przestępstw seksualnych i drastycznych morderstw nosili takie obroże do końca życia. Byłoby to i zgodne z polskim prawem, i z normami międzynarodowymi.
Umieszczanie na siłę ludzi zdrowych w zakładach psychiatrycznych przypomina niechlubne tradycje radzieckiej nauki prawa, od której RP rzekomo na zawsze odeszła.

Sprawdź także

Zmienić rejestr pedofilów

Co trzeba zmienić w „Rejestrze pedofilów”. Wystąpienie Marcina Wiącka do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich …