Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / 50-lecie Amnesty International

50-lecie Amnesty International

28 maja 1961 r. Peter Benenson opublikował w gazecie The Observer artykuł „Zapomniani więźniowie”. Od tego zaczęła się historia Amnesty International. 28 maja 2011 rozpoczynają się obchody 50-lecia Amnesty International. Dołącz do nas i wznieś toast za wolność. Do ogólnopolskich obchodów, o których piszemy niżej, dołączyło także ogniwo AI z Poznania.Amnesty International już od 50 lat działa na rzecz praw człowieka na całym świecie. Od maja do grudnia będzie trwać kampaniahttp://mce_host/AI@50, podczas której Amnesty International podejmować będzie między innymi temat wolności słowa.
Poznań
W piątek 27 maja o godzinie 19 odbędzie się spotkanie urodzinowe w Teatrze ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, połączone z warsztatami na temat praw człowieka i projekcją filmu „Taxi to the Dark Side”, opowiadającego historię torturowanych przez wywiad amerykański i żołnierzy więźniów w Abu Ghraib. Zaproszeni są wszyscy członkowie Amnesty International, sympatycy, jak i osoby zainteresowane prawami człowieka i pragnące poszerzyć swoja wiedzę na temat wolności od tortur i nieludzkiego traktowania. W najbliższych dniach planowana jest również wystawa rocznicowa plakatów Amnesty International w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.
Katowice
Katowicka Grupa Lokalna Amnesty International zaprasza bardzo serdecznie na wspólne świętowanie 50-tych urodzin Amnesty International! W Ogrodzie Trzech Stawów 28 maja od 12:00 odbędzie się piknik urodzinowy – W trakcie pikniku zostaną przeprowadzone warsztaty o prawach człowieka przez Grupę Edukacyjną Amnesty International, – zakwitnie Drzewo Praw Człowieka, – będziemy zbierać podpisy pod petycją dotyczącą białoruskich więźniów sumienia, – zdmuchniemy świeczkę na urodzinowym torcie, – czekają na Was także inne atrakcje. Gorąco zapraszamy na to wydarzenie!
Opole
28 maja pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego o godzinie 16.00 odbędą się obchody 50 urodzin stowarzyszenia. Podczas happeningu Opolanie będą mogli: – poznać historię powstania Amnesty International, – bliżej zapoznać się z działalnością ruchu na rzecz praw człowieka, – poczęstować się urodzinowym tortem, – posłuchać znanych utworów w wykonaniu młodych i utalentowanych muzyków z I LO im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Na urodzinach nie zabraknie występu zespołu Mantikora, sztuczek kuglarzy i szczudlarzy. Mieszkańcy Opola będą mogli również włączyć się do wspólnego rysowania na opolskim bruku wielkiej świecy okolonej drutem kolczastym.
Warszawa
W sobotę 28 maja ulicami Warszawy przejedzie wyjątkowy tramwaj, w którego wnętrzu świętowane będą pięćdziesiąte urodziny Amnesty International. Początek o godz. 13.00 na Pl. Narutowicza. W Tramwaju Praw Człowieka będzie można : – osobiście złożyć życzenia Amnesty International i razem z działaczami/działaczkami organizacji wznieść toast za wolność, – wyrazić swój sprzeciw wobec naruszaniu wolności słowa na Białorusi, – podpisać się pod petycjami w sprawach więzionych białoruskich opozycjonistów, – zobaczyć wystawę pięćdziesięciu plakatów przedstawiających akcje i kampanie Amnesty International z różnych lat działalności, – obejrzeć występ teatru improwizowanego Klancyk, którego przedstawienia tworzone są na oczach widza, w wyniku interakcji aktorów i publiczności. Tramwaj Praw Człowieka wyruszy o godzinie 13.00 z Placu Narutowicza.
Wrocław
Grupa lokalna Amnesty International z Wrocławia zaprasza w czwartek 2 czerwca na happening, w trakcie którego każdy, kto wyrazi swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka sprawi, że symboliczne Drzewo Praw Człowieka zakwitnie w centrum Wrocławia. Akcja dotyczy problemu ubóstwa i łamania praw człowieka w zanieczyszczonym przez przemysł naftowy regionie Delty Nigru. Happening rozpocznie się o godzinie 12.00 na ul. Oławskiej we Wrocławiu. Będzie można podpisać się pod petycją lub wysłać pocztówkę z apelem do prezydenta Nigerii o zaangażowanie w oczyszczenie Delty Nigru, wprowadzenie przepisów regulujących działalność korporacji w regionie oraz konsultowanie ich z mieszkańcami.

Sprawdź także

Pushbacki pozostaną

Rzecznik: wyeliminować pushbacki z polskiego prawa. Odpowiedź MSWiA Przepisy pozwalające na zawracanie cudzoziemców, przekraczających polską …