Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dlaczego prezes NSA milczy

Dlaczego prezes NSA milczy

Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, którego profesorem jest prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa – prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski, wystosowali do niego list w sprawie postawy, jaką prezentuje w czasie prac obecnej nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

List podpisało już ponad 90 osób. Na stronie monitorkonstytucyjny.eu pojawił się wczoraj list absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, którego adresatem jest Prezes Najwyższego Sądu Administracyjnego prof. Marek Zirk-Sadowski. W liście tym łódzcy sędziowie zarzucają Prezesowi NSA milczenie w istotnych dla polskiego sądownictwa chwilach. Brak reakcji wpływowego sędziego, jakim niewątpliwie jest prof. Zirk-Sadowski, gdy PiS bezpardonowo łamał Konstytucję budzi w nadawcach pisma sprzeciw i rozczarowanie.
?Niestety wybrał Pan milczenie, które nie przystoi w obliczu powagi sytuacji i które stoi w jaskrawej sprzeczności z postawą wielu autorytetów świata prawniczego, jak Profesor Andrzej Zoll, Profesor Marek Safjan, Profesor Adam Strzembosz, Profesor Ewa Łętowska, I Prezes Sądu Najwyższego Profesor Małgorzata Gersdorf, Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki, Profesor Marcin Matczak i wielu innych.? ? czytamy m.in. w liście. Zdaniem podpisanych pod apelem sędziów, zachowawcze stanowisko Prezesa NSA jest szczególnie widoczne, gdy naruszane jest prawo podczas procedowania ustawy o KRS i wyboru nowych sędziów.
?Jako absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, którego jest Pan profesorem prezentujemy różne światopoglądy, mamy różne poglądy polityczne, ale wszystkich nas głęboko niepokoi, budzi nasz sprzeciw i ogromne rozczarowanie obrana przez Pana Prezesa postawa, która nie służy autorytetowi piastowanego przez Pana urzędu.? ? kończą swój list sędziowie.
List wywołał falę komentarzy w Internecie. Wśród internautów przeważa opinia, że Prezes NSA wybrał stanowisko kosztem praworządności.
Źródło: monitorkonstytucyjny.eu ; Twitter
Pełna treść listu m.in. na stronie SSP IUSTITIA

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …