Finansowanie pomostowe

Faszysta wycina Amazonię

Brazylijski prezydent-elekt, Jair Bolsonaro w wywiadzie dla brazylijskiej telewizji Band zapewnił, że nie jest faszystą i dodał, że to „ludzie lewicy, którzy zawsze stawiają się ponad innymi, są faszystami. Fakty jednak są inne. Zdaniem opozycji i postępowego świata to okropne, że złowiek wybrany prezydentem Brazylii chciałby wyciąć Amazonię, groził, że wymorduje 30 tysięcy „lewaków” i wychwala dyktatorów. A kilka miesięcy temu prawie nikt nie chciał na niego głosować. Jak mogło do tego dojść?

 

Winny jest należący do Facebooka WhatsApp

Szef Facebooka Mark Zuckerberg nie kiwnął palcem, gdy wielki biznes nielegalnie wydawał miliony, zalewając jego aplikację fałszywymi newsami i mową nienawiści… aż kraj uwierzył nieobliczalnemu faszyście bardziej niż komukolwiek innemu.

Zuckerberg mógł to powstrzymać i uprzedzić użytkowników. Ale tego nie zrobił. Teraz to od nas zależy, czy wykorzystamy ten moment i zmusimy Facebooka do wzięcia odpowiedzialności za szerzenie manipulacji i mowy nienawiści za pomocą jego aplikacji. To musi się skończyć, zanim więcej ludzi, takich jak nowy prezydent Brazylii, będzie chciało przejąć kontrolę nad naszymi demokracjami i naszą przyszłością:

Oczyśćmy nasze media społecznościowe

WhatsApp to raj dla fałszywych newsów. Jest w pełni szyfrowany i nikt nie wie, co się na nim dzieje. Brazylijscy dziennikarze odkryli problem dopiero po tym, jak miliony użytkowników zostało zmanipulowanych. Ale jest rozwiązanie: przekonać WhatsApp do wprowadzenia filtrów przeciw fałszywym newsom. Włączaliby je sami użytkownicy, by otrzymywać powiadomienia o zagrożeniu dezinformacją.

By to było możliwe, aplikacja mogłaby umożliwić użytkownikom opcjonalne wyłączanie szyfrowania – to rozwiązanie może jednocześnie uchronić naszą demokrację i prywatność. Ilość fałszywych newsów zalewających nasze media społecznościowe pokazuje skalę globalnego kryzysu. Na Facebooku wciąż istnieją setki milionów fałszywych kont! YouTube ma 2 miliardy (!) użytkowników oglądających nawet godzinę filmów dziennie, a naukowcy twierdzą, że algorytmy serwisu naprowadzają ludzi na oglądanie coraz bardziej ekstremistycznych, rasistowskich i szkodliwych video.

Stańmy się ruchem, który stawi temu czoła. Wezwijmy media społecznościowe, w tym WhatsApp, do stanięcia po stronie obywateli, demokracji i dostępu do prawdziwej informacji. Wspomóż apel Avaaz  – zanim jeszcze więcej faszystów wykorzysta media społecznościowe do zwrócenia nas przeciwko sobie:

Z nadzieją,
Christoph, Fadi, Emma, Alice, Rosa i Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

Sprawdź także

Policja może nadal bić

Żeby biło się lepiej. Nie będziesz miał prawa do adwokata zaraz po zatrzymaniu przez policję”Przepisy …