Honorowanie wyroków z Hagi

Zakończenie negocjacji umowy o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego – wizyta kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości w Hadze

Zakończenie negocjacji umowy o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wręczenie Prezesowi MTK prof. Piotrowi Hofmańskiemu Odznaki Honorowej „Bene Merito” oraz spotkanie z polskimi studentami – to najważniejsze punkty wizyty, którą Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz Sekretarz Stanu w MS Krzysztof Śmiszek odbyli 7 marca br. w Hadze.

Związanie umową o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego potwierdzi niezmienne stanowisko Polski wobec wysiłków całej społeczności międzynarodowej podejmowanych w celu rozliczenia osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełniane na terytorium Ukrainy. Gotowość do przyjęcia osób skazanych przez MTK stanowi ponadto jasny sygnał, że Polska wypełnia swoje zobowiązania międzynarodowe, w szczególności w obszarze ścigania i karania zbrodni wojennych. Dotychczas umowy o wykonywaniu wyroków MTK zostały zawarte z 15 państwami.

Prezes Hofmański stwierdził, że wykonywanie kar pozbawienia wolności jest kluczowym elementem dobrze funkcjonującego i kompletnego systemu sądownictwa karnego i nie może się doczekać rychłego zawarcia Porozumienia o wykonywaniu kar z Polską.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. Od początku wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę z MTK współpracują polskie organy ścigania, które udostępniły śledczym zebrany materiał dowodowy, co pozwoliło na ustalenie bezpośrednich sprawców niektórych zbrodni.

Kierownictwo resortu wzięło także udział w uroczystości uhonorowania Prezesa MTK prof. Piotra Hofmańskiego Odznaką Honorową „Bene Merito”. Laureatowi odznaczenie w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego wręczył Minister Adam Bodnar.

– W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej chciałbym podziękować Panu Prezesowi za Pańską służbę. Cieszę się, że symbolicznym zakończeniem Pana kadencji jako Prezesa MTK jest właśnie wynegocjowanie umowy z RP – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Odznaka „Bene Merito” przyznawana jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Profesor Piotr Hofmański to wybitny specjalista w zakresie prawa karnego i praw człowieka, autor wielu artykułów naukowych i monografii poświęconej tej tematyce. Jest również pierwszym Polakiem wybranym na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W uroczystej laudacji Minister Adam Bodnar podkreślił wyjątkowy wkład, jaki prof. Hofmański wniósł w rozwój polskiego i europejskiego prawa karnego. Zaznaczył, że jego wzorowa praca dla międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości może stanowić źródło inspiracji dla przyszłych prawników. Minister Bodnar poinformował też, że Polska oficjalnie zadeklarowała wpłatę 50 tys. euro na Specjalny Fundusz na rzecz Bezpieczeństwa.

Było to ostatnie spotkanie Profesora Hofmańskiego, jako Prezesa z przedstawicielami delegacji zagranicznej.

Ważnym elementem wizyty było także spotkanie z polskimi studentami, które odbyło się w budynku Ambasady RP w Hadze. W toku dyskusji zostały poruszone tematy dotyczące równego traktowania grup mniejszościowych, prawa antydyskryminacyjnego oraz związane z praworządnością i polskim porządkiem konstytucyjnym i europejskim. Minister Sprawiedliwości podkreślił, że szacunek dla reguł demokratycznego państwa prawa jest fundamentem nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Prawo do czystego powietrza

Decyzja sędziów w Strasburgu to pierwsze stanowisko międzynarodowego trybunału uznające prawną odpowiedzialność państw za osiąganie …