Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Jaka będziesz Adwokaturo

Jaka będziesz Adwokaturo

Po owocach ich poznacie, za wcześnie jeszcze więc na komentarze po zakończonym Krajowym Zjeździe Adwokatury. Obecny był, podobnie jak na zjeździe radców prawnych, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Wspomniał o tragicznie zmarłej Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: Joannie Agackiej – Indeckiej oraz innych adwokatach, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. (Stanisław Mikke ? redaktor naczelny miesięcznika ?Palestra?, posłanka Jolanta Szymanek ? Deresz oraz senator Stanisław Zając).

Polska adwokatura zmienia się. Wszyscy chcielibyśmy, aby stała się nowoczesnym samorządem na miarę XXI wieku. Nie mam wątpliwości, że wielką wartością adwokatury jest jej tradycja i historia ? powiedział Krzysztof Kwiatkowski. Adwokatura z każdym rokiem stanowi grupę coraz liczniejszą. Dzięki temu poprawia się dostęp do pomocy prawnej i skutecznie może być realizowane konstytucyjne prawo do obrony ? dodał.
Adwokaci żyją jednak dniem dzisiejszym. I tu im minister schlebił: – Zawód adwokata ? powiedział – należy do najbardziej pożądanych i docenianych przez absolwentów prawa. Do egzaminów na tę aplikację przystępuje młodzież, jak wskazują wyniki, szczególnie wyróżniająca się wiedzą prawniczą, posiadająca w istotnym stopniu szerszą wiedzę, aniżeli inni absolwenci; przywołał jednak i prozę życia, to co boli Adwokaturę.
Odnosząc się do dyskusji o nowoczesnym kształcie zawodów prawniczych powiedział: – Wymaga on refleksji i dialogu na temat zakresu kompetencji drugiego z prawniczych zawodów zaufania publicznego, tj. zawodu radcy prawnego ? powiedział. ? Chciałbym, co już deklarowałem, aby tą sprawą zajął się zespół ekspertów, w skład którego powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk prawniczych, zwłaszcza adwokaci i radcowie prawni. A więc nadal wszystko po staremu.
Minister sprawiedliwości przypomniał także o wprowadzonej na jego wniosek nowej regulacji w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie trybu opiniowania kandydatów na urząd sędziego, gwarantującej rzeczywisty udział przedstawicieli samorządu adwokackiego w konkursie na stanowiska sędziowskie. Ze słów wynika, że ma to być powszechna praktyka, a nie zdarzenia od wielkiego dzwonu. Poczekamy, zobaczymy.
W trakcie Zjazdu Minister Krzysztof Kwiatkowski ? na wniosek Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej ? uhonorował kolejnych 28 przedstawicieli samorządu adwokackiego najwyższym odznaczeniem resortowym ? Srebrnym Pamiątkowym Medalem Ministra Sprawiedliwości. Odznaczenia zostały przyznane przez Ministra w ramach obchodów 30-lecia powstania ?Solidarności?. Nie było wśród nich żadnego poznaniaka.

Sprawdź także

Zakazana Białoruś

Marcin Krzemiński: Ekstradycja do Białorusi jest co do zasady niedopuszczalna – stwierdził Sąd Najwyższy Sąd …