Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Krytyka nazizmu dopuszczalna

Krytyka nazizmu dopuszczalna

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo Grupy Allegro przeciwko Fundacji Zielone Światło i J.M. Sąd wskazał, że pozwani poprzez zmodyfikowanie logo portalu, które zawierało symbolikę nazistowskiej SS dopuścili się dozwolonej prawem krytyki w ramach realizacji wolności słowa. Wyrok jest prawomocny. Sprawa dotyczy akcji społecznej Stowarzyszenia Nigdy Więcej oraz Fundacji Zielone Światło pod hasłem ?Nazizmu Nigdy Więcej na Allegro?, której elementem był rysunek: ?Nazistowskim Gadżetom mówimy nie. Stop Allegro?. Przedstawiał on logo portalu allegro.pl, które zawierało w sobie symbol SS. Grupa Allegro pozwała Fundację Zielone Światło i J.M. o dopuszczenie się naruszenia dóbr osobistych w postaci dobrej sławy i renomy spółki oraz zasad nieuczciwej konkurencji Sąd wskazał dziś, że w tej sprawie zachodzi konflikt wartości, a także zwrócił uwagę na kontekst historyczny dotyczący sprzedaży przedmiotów nawiązujących do ideologii nazistowskiej.
Sąd uznał, że niewątpliwie doszło do naruszenia dobrego imienia powoda poprzez zakłócenie pozytywnego odbioru działalności Allegro przez jego klientów. Jednak ostry środek wyrazu w celu zwalczania sprzedaży gadżetów o charakterze nazistowskim na aukcjach portalu w postaci twórczej ekspresji Fundacji Zielone Światło oraz J.M. wyłącza bezprawność. Zdaniem sądu środek ten okazał się skuteczny ? doprowadził do ograniczenia sprzedaży na aukcjach portalu tymi przedmiotami.
Pozwani działali w celu ochrony uzasadnionego interesu społecznego. Sąd zwrócił również uwagę, iż Sąd Okręgowy w Warszawie przejaskrawił pewne elementy stanu faktycznego co miało wpływ na ocenę prawną sprawy. Sąd Okręgowy orzekł, że zmiana logo portalu allegro.pl stanowiła nadmierną formę wyrazu artystycznego przez co Fundacja Zielone Światło i J.M. naruszyli renomę i reputację Grupy Allegro. Sąd zobowiązał pozwanych do zniszczenia jakikolwiek publikacji zwierających zmienione logo i do opublikowania przeprosin w ogólnopolskim wydaniu Gazety Wyborczej..
“Akcja zorganizowana przez grupę aktywistów stanowiła odpowiedź na nieusunięcie przez portal allegro.pl przedmiotów o charakterze nazistowskim? ? mówi Irmina Pacho z HFPC. “Przerabiając logo allegro.pl posłużyli się oni satyrą by wzmocnić swój sprzeciw wobec działalności portalu. Stanowiło to niewątpliwie ostrą, emocjonalną krytykę, jednakże wciąż chronioną przez Konstytucyjne prawo do ekspresji artystycznej. Sprawa ta ma istotny charakter dla wyznaczenia granicy wolności słowa? ? dodaje Irmina Pacho. Pełnomocnikiem pro bono Fundacji Zielone Światło jest adw. Andrzej Tomaszek oraz Marcelina Sosnowska-Rudnik z Kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka obserwowała proces. Do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Źródło: Helsinska Fundacja Praw Człowieka

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …