Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Mediacja – góra 3 miesiące

Mediacja – góra 3 miesiące

W trzeci tydzień października (w tym roku 14-18 października) przypada Międzynarodowy Tydzień Mediacji, który ma na celu promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

Kulminacją Tygodnia jest Dzień Mediacji – w tym roku będzie to 17 października. Tego dnia odbywają się konferencje, zajęcia edukacyjne oraz prowadzone są dyżury mediatorów w wybranych sądach.

  • Coraz więcej osób korzysta z mediacji jako metody mniej stresującej, szybszej i skuteczniejszej od tradycyjnej sprawy rozpatrywanej na drodze sądowej. Dzięki mediacji mamy większą szansę powiedzenie o naszych potrzebach, a jednocześnie w mediatorze znajdziemy osobę, która będzie starała się nas zrozumieć i znaleźć najlepsze rozwiązanie, z którego usatysfakcjonowane będę obie strony sporu. Gorąco zachęcam wszystkich, do korzystania z tej metody. – mówi adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Mediacja to pozasądowe postępowanie, do którego skonfliktowane strony przystępują dobrowolnie i z pomocą osoby trzeciej – bezstronnego mediatora – dążą do rozwiązania konfliktu lub sporu poprzez wypracowanie rozwiązań, z których usatysfakcjonowane będą obie strony. Mediować można zarówno sprawy cywilne, rodzinne, jak i gospodarcze, karne lub też dotyczące prawa pracy lub spraw administracyjnych.

Mediacje są mniej stresujące dla stron, odbywają się w nieformalnych, bardziej prywatnych warunkach, są dużo tańsze od spraw sądowych, kończą się szybciej i skuteczniej. W sądzie rzadko obie strony są zadowolone z rozstrzygnięcia, zaś mediacja może być prowadzona dotąd, aż obie strony będą usatysfakcjonowane. Popularność mediacji wpływa też korzystnie na odciążenie pracy sądów.

Mediacja – góra 3. miesiące

Adw. Dębska: mediacja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące
Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada 17 października. Z tej okazji gościem Rzeczpospolita TV #RzeczoPrawie była adw. Marcjanna Dębska, mediator z Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Pani Mecenas mówiła, że Centrum Mediacji w ramach Dnia Mediacji organizuje konferencje, spotkania i dyżury mediatorów, by edukować społeczeństwo na czym polegają mediacje i dlaczego adwokaci się tym zajmują. Mediacje są alternatywą dla długich procesów sądowych – mediacja nie powinna trwac dłużej niż 3 miesiące, najkrótsza może zakończyć sie po kilku godzinach.

(Na stronie adwokatura. pl do obejrzenia cała rozmowa)
BBBBB

Sprawdź także

SN PiS pomija wyrok TSUE

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zwraca uwagę, że po zakończeniu sprawowania urzędu I Prezesa Sądu Najwyższego …