Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Pozwał Berlin za zniemczenie

Pozwał Berlin za zniemczenie

Przed sądem administracyjnym w Kolonii ruszył proces, który państwu niemieckiemu wytoczył 82-letni Hermann Luedeking. Podczas drugiej wojny światowej, jeszcze jako sześcioletni Romek, mężczyzna został porwany z Polski, a następnie zgermanizowany. Teraz walczy o zadośćuczynienie. Hermann Luedeking w 1942 roku, wtedy jeszcze jako 6-letni

Roman Roszatowski, z Łodzi zostaje przymusowo umieszczony w niemieckim domu dziecka w Kohren-Sahlis w Saksonii. Z ośrodka trafia do niemieckiej rodziny, której członkowie należeli do nazistowskich organizacji. Od tego momentu nazywa się Hermann Luedeking. Reklama Ofiara prowadzonej przez III Rzeszę masowej germanizacji postanowiła na drodze sądowej dochodzić swoich praw do odszkodowania.
Niemieckie media zgodnie przyznają, że wyrok w tym procesie będzie precedensem. Jeżeli sąd uzna roszczenia pozywającego, to o odszkodowania będą mogli się ubiegać inni poszkodowani.
Zdaniem historyków rabunkowi i germanizacji uległo ponad 200 tys. dzieci z Europy Środkowej i Wschodniej. Rząd niemiecki do dzisiaj odmawia tej grupie poszkodowanych wypłacania jakichkolwiek odszkodowań. Federalne ministerstwo finansów zdecydowało w 2014 roku, że nie będzie wspierać indywidualnych odszkodowań tej grupy osób.
*** Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-kolonia-zniemczony-podczas-ii-wojny-polak-walczy-o-zadoscucz,nId,2596790#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …