Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Prawnicy na Pol’and’Rock

Prawnicy na Pol’and’Rock

– Jedziemy na Pol’and’Rock Festival, żeby słuchać ludzi. Czekamy na koncert różnych głosów. Nie tylko przyjemnych dla naszych uszu, ale i tych krytycznych. Wszystkie są tak samo ważne. Każdego wysłuchamy z uwagą, bo rządy prawa to wspólna sprawa nas wszystkich – mówi sędzia Karolina Rokita, koordynatorka projektu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia na tegorocznym Pol’and’Rock Festival.

– „Rządy Prawa Wspólna Sprawa” to nazwa programu, który w tym roku realizujemy na festiwalach muzycznych i licznych spotkaniach regionalnych. Jest wiele tematów, które dzielą Polaków każdego dnia. Ale czy kwestia podejścia do przestrzegania prawa powinna nas dzielić? Tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości. Przestrzegać prawa należy niezależnie od tego kto rządzi. Każdy obywatel powinien mieć prawo do niezależnego i sprawnego sądu – nieważne gdzie mieszka, w co wierzy, czy jaki ma światopogląd – tak cel projektu tłumaczy rzecznik prasowy Iustitii sędzia Bartłomiej Przymusiński.
Sędzia Monika Maćkowiak z bydgoskiego oddziału Iustitii w tym roku po raz pierwszy dołącza do festiwalowej drużyny. Wraz z sędzią Igorem Tuleyą poprowadzi warsztaty „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”. O swoim zadaniu mówi tak: „Chcemy zrozumieć różne punkty widzenia na sądownictwo i wypracować jego najlepszy model na przyszłość. Potrzebujemy partnerskiego dialogu w luźnej atmosferze. Festiwal rockowy to wymarzone miejsce na nasze warsztaty. Chcemy zaktywizować obywateli, dowiedzieć się jakich sądów chcą. Bardzo czekam na rozmowy z festiwalowiczami.”


– Warsztaty to tylko jeden z punktów naszego festiwalowego programu. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie – podkreśla sędzia Rokita.
– Prawdziwy hit to symulacja rozprawy karnej o posiadanie narkotyków, którą poprowadzi sędzia Anna Maria Wesołowska, znana wielu pokoleniom telewidzów. Przygotowaliśmy warsztaty o prawnych aspektach aborcji i intymnych kontaktów w sieci, które poprowadzimy wspólnie z lekarzami z obywatelskiej inicjatywy „O tym się nie mówi”. Będzie multimedialna wystawa laureata Grand Press Photo 2022 Piotra Wójcika – „Sprawiedliwość”. Tym co z pewnością przyciągnie tłumy będą warsztaty z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości. Festiwalowicze odwiedzą wirtualną salę rozpraw i obejrzą krótki filmik w iście gwiazdorskiej obsadzie. Dla najmłodszych szykujemy nietypowy proces wilka z bajki o Czerwonym Kapturku oraz kącik z animacjami. Będą też quizy z nagrodami, wodne tatuaże i mnóstwo innych atrakcji – wylicza.
– Naszą mocną stroną jest nie tylko fantastyczny lineup, ale też nasz zespół. Przyjeżdżamy ze wszystkich stron Polski, mamy różne doświadczenia i spojrzenia na świat. Najmłodsza z nas ma dopiero 16 lat. Na Pol’and’Rock przybywamy z mnóstwem pozytywnej energii i otwartością na ludzi. Jestem pewna, że nasz głos będzie dobrze słychać na najpiękniejszym festiwalu świata – podsumowuje Karolina Rokita
Liderem projektu „Rządy Prawa Wspólna Sprawa” jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Projekt realizowany jest we współpracy z samorządami w ramach Ruch Samorządowy TAK Dla Polski. Projekt jest finansowany z programu dotacyjnego Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię (Darczyńcy) w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich, przyznanych Stowarzyszeniu Sędziów Polskich “Iustitia”.Operatorem programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy jest konsorcjum złożone z trzech organizacji: Fundacji im. Batorego, Fundacji Stocznia oraz Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich (FAOO) www.eeagrants.org www.norwaygrants.org www.rzadyprawa.pl

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …