Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Prokurator też wyda wyrok

Prokurator też wyda wyrok

Nadminister Ziobro nie jest w stanie skontrolować wszystkich sędzów i sprawić, aby orzekali tak jak On chce, a nie jakieś tam bzdurne zasady , nie daj Boże, moralne, bo konstytucyjne łatwo przecież obejść. Nadminister i Nadprokurator Ziobro, tak jak funkcjonariusz PiS na etacie prezydenta, uczy się, wciąż się uczy i to nawet w obcych krajach. Właśnie delegacja ministerialna powróciła z Holandii. Emisariusze nie pojechali podziwiać rembrantów, vangogów czy tulipany.

Pytali Holendrów o wszelkie aspekty instytucji ?nakazu karnego? wydawanego przez urząd prokuratorski. Nakaz taki rozstrzyga w Holandii o odpowiedzialności karnej na równi z orzeczeniami sądów – zarówno w zakresie stwierdzenia winy, jak też publicznych i prawnych skutków skazania.
Nakazy karne w Holandii umożliwiającą zakończenie około połowy spraw karnych mniejszej wagi już przed rozprawą. Jednym z tematów holendersko = polskich rozmów był również sposób prowadzenia postępowania przygotowawczego przez oskarżycieli publicznych. Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowali sędziowie Urszula Szafrańska, Małgorzaty Makarska i Sebastian Krawczyk, asystent sędziego Katarzyna Wujec oraz prokurator Jan Wiśniewski. Wśród przedstawicieli holenderskiego wymiaru sprawiedliwości byli m.in. sędzia Sądu Apelacyjnego w Den Bosch – Annemarie Smit oraz sędzia Sądu Apelacyjnego w Hadze – Anje van Delden-Brouwer.
Rozmowy, jak czytamy w komunikacie Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, służyły zebraniu cennych doświadczeń, które zostaną wykorzystane w pracach zespołu zajmującego się w Ministerstwie Sprawiedliwości problematyką postępowania karnego. Zespół ten działa pod kierownictwem podsekretarza stanu Marcina Warchoła.
Czyli już niebawem czeka nas kolejna zmiana w prawie karnym i część prerogatyw sądu zostanie przekazana w ręce niezależnych prokuratorów, sorry, nieazlażnego Nadministra i Nadprokuratora Ziobry. Jestem ciekaw czy do ministerialnych urzędników dotarł fakt,że Holender może od nakazu prokuratposkiego odwolćc się do niezawisłego sądu. Chyba nie.

Sprawdź także

Czym myśli Święczkowski

Jak hartowała się stal – myśli nieuczesane Bogdana Święczkowskiego w zbiorku wydanym przez Lex Super …