Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Rejestry pedofilów już niebawem

Rejestry pedofilów już niebawem

Prezydent Andrzej Duda podpisał przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która zakłada powstanie rejestru prawomocnie skazanych sprawców takich przestępstw, m.in. pedofilów. Rejestr będzie podzielony na dwie części: pierwsza z dostępem ograniczonymi druga – publiczna, do której dostęp będzie powszechny. W części ?ograniczonej? znajdą się szczegółowe dane skazanych, np. oprócz adresu zameldowania miejsce jego faktycznego pobytu ? tu dostęp zastrzeżono dla przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.
Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla nieletnich będą mieli obowiązek sprawdzić czy zatrudniane przez nich osoby figurują w rejestrze z dostępem ograniczonym.
Druga, powszechnie dostępna część, pojawi się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej nazwiska sprawców, którzy dopuścili się przestępstw o charakterze seksualnym ze szczególnym okrucieństwem lub działali w recydywie oraz sprawcy gwałtów na nieletnich poniżej 15 lat. Nie byłyby jednak podawane tak szczegółowe dane, jak np. dokładny adres, a jedynie nazwa miejscowości, w której skazany przebywa, i jego fotografia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sądy będą mogły orzekać, że dane skazanego nie trafią do rejestru. Chodzi m.in. o ważny interes prywatny pokrzywdzonego lub jego najbliższych, zwłaszcza dobro małoletniego pokrzywdzonego.
Sąd może też uznać, że umieszczenie danych w rejestrze wywoła niewspółmiernie surowe skutki dla skazanego. Skazani, których dane trafią do rejestru, będą musieli informować o każdej zmianie np. adresu pobytu. Jeśli tego nie zrobią, grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Taką samą odpowiedzialność poniesie ten, kto dopuści osobę z rejestru do pracy z dziećmi. Ponadto zgodnie z ustawą Komenda Główna Policji będzie prowadzić na bieżąco uaktualnianą mapę przestępczości na tle seksualnym.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Guma do żucia w mrowisku

Bajeczni Adwokaci ruszają do szkół 1 czerwca Z drugą edycją akcji „Bajeczni Adwokaci” ruszamy 1 …