Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Umorzono samobójstwo w celi

Umorzono samobójstwo w celi

Umorzono postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Śremie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osobie osadzonej. 26 października 2012 r. na terenie Aresztu Śledczego w Śremie, osadzony do sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Rejonową w Śremie Szymon K., usiłował popełnić samobójstwo. Szymon K. przebywał w dwuosobowej, monitorowanej celi.
Po ujawnieniu powieszonego za szyję osadzonego, pracownicy aresztu niezwłocznie odcięli pasek i podjęli akcję reanimacyjną. Szymon K. został przetransportowany przez pogotowie do szpitala w Śremie na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. W dniu 19 grudnia 2012r. zmarł .
Przyczyną zgonu Szymona K. było niedotlenienie i niedokrwienie spowodowane próbą samobójczą. W toku śledztwa mającego na celu wyjaśnienie czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Śremie ustalono, że system monitorujący nie pozwalał na jednoczesne prowadzenie obserwacji wszystkich miejsc na terenie aresztu objętych monitoringiem. Koniecznym było okresowe dokonywanie przełączeń poszczególnych obrazów i możliwym jest, że moment podjęcia próby samobójczej nie znajdował się na bezpośrednim podglądzie. Czynności podjęte przez funkcjonariuszy po zauważeniu nietypowego zachowania i pozycji osadzonego, wykonane zostały bez zbędnej zwłoki, w sposób prawidłowy – za czym przemawia przede wszystkim fakt przywrócenia czynności życiowych u Szymona K.
Funkcjonariusze wykonywali swoje obowiązki w sposób prawidłowy, swoim zachowaniem nie wyczerpali znamion przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków służbowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osadzonemu. Po zdarzeniu z 26 października 2012r. w Areszcie Śledczym w Śremie zmodyfikowano system monitoringu i warunków pracy na stanowisku monitoringu, a w celi dokonano zmian ułatwiających obserwację.

Sprawdź także

PiS nie uznaje TS UE

„Znieważyła, nazywając dublerem”. Sędzia ma dyscyplinarkę za powołanie się na wyrok Trybunału w Strasburgu Łukasz …