Strona główna / Temat Tygodnia / 7. raz na dywaniku UE

7. raz na dywaniku UE

W Brukseli na spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich po raz kolejny raz zostaną omówione zmiany w sądownictwie w Polsce. Będzie to już siódmy raz, gdy będą zajmowali się tą sprawą.
Dyskusja w Brukseli, rozpoczęła się w poniedziałek 12 listopada po godzinie 11, nie odbędzie się w formie oficjalnego wysłuchania – takie do tej pory były dwa – lecz w ramach podsumowania dotychczasowych rozmów.Początkowo w posiedzeniu miał wziąć udział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Ostatecznie poinformowano, że Polskę będzie reprezentował ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.Unijni ministrowie będą rozmawiać o praworządności w PolsceDo tej pory wiceminister Szymański brał udział w każdym spotkaniu ministerialnym, na którym były omawiane kwestie praworządności i procedura przeciwko Polsce związana z artykułem 7. Zorganizowane zostały dwa wysłuchania – w czerwcu i we wrześniu, odbyło się też kilka dyskusji o zmianach w sądownictwie.Jak informuje RMF FM, powodem nieobecności Konrada Szymańskiego ma być choroba.

Na ostatniej naradzie ministerialnej, miesiąc temu, informacje o rozmowach z Polską przedstawił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który skrytykował zmiany w polskim sądownictwie. Zarzuty odpierał wtedy właśnie Konrad Szymański. Wiceszef polskiej dyplomacji stwierdził, że skoro sprawa trafiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i jest przedmiotem sporu, to nie powinna być dyskutowana na unijnych posiedzeniach ministerialnych, by nie było podejrzeń o próby wpływania na wyrok. Austriacy, którzy kierują pracami Unii, poinformowali jednak w ubiegłym tygodniu, że konsultowali tę kwestię z prawnikami i z otrzymanej analizy wynika, że nie ma żadnego konfliktu – obie sprawy mogą być prowadzone równolegle.Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił przepisy ustawy o Sądzie NajwyższymReklama
19 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, o co wnioskowała Komisja Europejska. Wśród zawieszonych przepisów jest ten dotyczący przechodzenia sędziów w stan spoczynku, którzy skończyli 65 lat.Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał przywrócić odesłanych w stan spoczynku sędziów do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym.Zdecydowano także, że Polska co miesiąc ma informować o wykonaniu środków tymczasowych.Jeśli Polska nie zastosuje się do środków tymczasowych, Trybunał może nałożyć na Polskę kary finansowe. Przykładowo, wysokość kar w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej wyniosła 100 tysięcy euro dziennie. Część prawników uważa, że w tym przypadku kara może być nawet wyższa.
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24159695,unijni-ministrowie-zajma-sie-kwestia-praworzadnosci-w-polsce.html#s=BoxOpLink

Sprawdź także

Pacjentki za lekarką

Dr Maria Kubisa, ginekolożka ze Szczecina, usłyszała sześć zarzutów pomocnictwa w przerwaniu ciąży. Teraz pacjentki …